Çaycuma faciasının hesabı sorulmalı

6 Mart 2012 Cuma günü Çaycuma’da 1951 yılında yapılmış olan köprüdeki çökme sonucu 15 civarında kişinin kaybolduğu facia meydana gelmiştir.

MAZLUMDER olarak, arama kurtarma çalışmalarının aradan geçen 24 saate rağmen ağır aksak yürüdüğünü olay yerinde müşahede etmiş bulunmaktayız. Ailelerin taleplerine uygun şekilde kapsamlı bir arama kurtarma çalışmasının derhal başlatılmasını talep ediyoruz.

Çaycuma’da olay mahallinde edindiğimiz bilgilere göre; yazılı ve görsel medya aracılığıyla köprünün ayaklarında meydana gelen aşınmalardan dolayı meydana gelebilecek tehlikelere karşı tedbir alınması gerektiği defaatle dile getirilmiştir. Hatta belediye tarafından Karayolları Genel Müdürlüğüne de söz konusu köprünün durumuna ilişkin bilgi verildiği öğrenilmiştir. Buna rağmen gerekli çalışmaların yapılmadığı ve bu ihmal ve savsaklamaların sonucunda bu elim olay meydana gelmiştir.

Bu sorumsuz tutum neticesinde insanların yaşam, güvenlik ve mülkiyet hakları ihlal edilmiştir. Sorumlular hakkında gerekli adli ve idari işlemlerin yapılması, bu işlemlerin her aşamasının kamuoyu ve olaydan zarar görenler (veya temsilcileri) ile paylaşılması hesap verebilir bir kamu idaresinin doğal gereğidir.

MAZLUMDER olarak konuya ilişkin işlemlerin hukuka ve adalete uygun şekilde yerine getirilmesini ve diğer gelişmeleri olay yerinden takip etmeye devam edeceğiz.

Kayıpların bir an önce sağlıklı bir şekilde bulunmalarını diliyor, basın kuruluşlarını mağdurların taleplerine duyarlı bir şekilde olayı adli ve idari boyutları ile daha yakından takip etmeye davet ediyoruz.

Recep KARAGÖZ

MAZLUMDER Genel Bşk. Yrd.

 

 

Bir cevap yazın