Suriye çözümsüzlük kıskacında

Suriye’de Baas rejimi muhalefetin silah bırakmamasını, muhalefet ise rejimin saldırılarına devam etmesini gerekçe gösterirken, kriz ve diplomasi artarak ilerliyor. 

Annan Planına rağmen can kayıplarının arttığı Suriye gündemiyle ilgili Hatay’a gelen BM ve Arap Birliği’nin Özel Temsilcisi Kofi Annan Suriyeli sığınmacıların kaldığı konteyner kentte incelemelerde bulundu, ardından da Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile kameraların karşısına geçti.

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye yönetimi ve muhaliflere, en geç 12 Nisan günü saat 06.00’ya kadar şiddeti ön koşulsuz olarak durdurma çağrısı yaptı. Bugün sabah saatlerinde uygulanmaya başlanan 6 maddelik planı konusunda bilgi veren Annan, “Belli yerlerde şiddet sürüyor ama bazı yerlerde de durdu” dedi.

Beşir Atalay ise BM Güvenlik Konseyi’ni üzerine düşen sorumluluğu üstlenerek, şiddete “dur” demesi gerektiğini belirtti.

Suriye’de iç savaşın diplomatik yollardan çözümü için Hatay-Pekin-Moskova-Şam hattında kritik saatler yaşanırken; Annan’ın Hatay’dan yapacağı açıklama sırasında, Suriye’den “Türkiye’den silahlı militan girişi sürerken, Annan planı nasıl uygulanabilir?” açıklaması geldi.

Muhalefet partili hükümetin Suriye politikasına tepkili ama Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Eliştaş birkez daha “Türkiye, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanır” dedi.

ABD: Esed plana uymazsa müttefiklerimizle adım atarız

Suriye ordusunun çekildiği yönünde ellerinde ipucu bulunmadığı açıklaması yapan Obama yönetimi, “Suriye yönetimi Annan planını uygulamazsa müttefiklerimizle “bir sonraki adım” üzerinde çalışırız” açıklamasını yaptı.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Obama hükümetinin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’tan Annan planını uygulamasını beklediğini söyledi.

Platform Haber

 

 

Bir cevap yazın