28 Şubat süreci gözaltına alındı

28 Şubat soruşturması kapsamında Ankara ve İstanbul’da  30 ayrı adreste arama yapılıyor.

Soruşturma 28 Şubat döneminin generallerini kapsıyor. ’28 Şubat’la ilgili suç duyuruları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği soruşturma başlatmıştı.

Dönemin orgenerallerinden ‘Batı Çalışma Grubu’nun başında olduğu ifade edilen Çevik Bir’in İstanbul ve Ankara’daki evleri aranıyor. Çevik Bir hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

GEREKÇE: HÜKÜMETE DARBE GİRİŞİMİ

Arama yapılan tüm evler asker kökenli isimlere ait. Aramaların gerekçesi, dönemin Refah-Yol Hükümeti’ne yönelik darbe girişimi iddiası. Operasyonun ‘Batı Çalışma Grubu’na yönelik olduğu belirtiliyor.

15 YIL SONRA OPERASYON

Operasyona adını veren 28 Şubat 1997’de MGK toplantısı yapılmış ve bir dizi karar açıklanmıştı. Kararların irtica ile mücadele için alındığı ifade edilmişti. O günden 15 yıl sonra dönemin generallerine baskın yapıldı.

BİR ‘BALANS AYARI’ DEMİŞTİ

28 Şubat sürecinde akıllara kazınan açıklamalardan biri Çevik Bir’e aitti. Bir, Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun ‘Bin yıl sürer” dediği 28 Şubat sürecinde tankların Sincan’dan geçmesini “Demokrasiye balans ayarı yaptık” sözleriyle değerlendirmişti.

Operasyonda gözaltı kararı çıkan Eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, 2009 yılında Ergenekon soruşturması kapsamında zamanın savcısı Zekeriya Öz’e ifade vermişti. Savcı Öz, emekli generalin 28 Şubat’la ilgili şüpheli sıfatıyla ifadesini aldığını açıklamıştı. Çevik Bir’in, 1 yıl sonra da ‘Devrimci Karargah Örgütü’ soruşturmasında mağdur sıfatıyla ifadesi alınmıştı.

 

Bir cevap yazın