Ateş gerçekten kesilebilecek mi?

Suriye’de bir yılı aşkın süredir devam eden şiddeti son vermeye yönelik Annan Planı çerçevesinde tanınan süre doldu ve ateşkes yürürlüğe girdi.

Ateşkesin ilk saatlerinde durumun sakin olduğu, haftalardır Humus, Hama, İdlib kentlerini sarsan silah seslerinin sustuğu bildiriliyor.

Suriye İnsan Hakları Örgütü Mirsad, bugün sabah saat 06:00 sularında yürürlüğe giren ateşkesle, Suriye geneline sukunetin hakim olduğunu duyurdu.

Fakat Suriye Devrimi Yerel Koordinasyon Komiteleri, 06:00 sonrasında Zabadani şehrinde şiddetli paylama sesinin duyulduğu, kontrol noktalarından da ateş açıldığını ileri sürdü.

Muhalif silahlı gruplardan Özgür Suriye Ordusu da rejim güçlerinin ateşkese bağlı kalması halinde operasyonların durdurulacağını açıklamıştı.

Suriye Ulusal Konseyi ise Esed rejimini zaman kazanmaya çalışmakla suçluyor.

Öte yandan Suriye’nin Kofi Annan planına sadık kalıp kalmayacağı hususunda şüpheli duruş da sürüyor.

Başbakan Erdoğan: Opsiyonlar çok açık

Başbakan Erdoğan ise gündemle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

“Sınır ihlali olmuştur. Dün de sınırımızı aşan silahlı saldırılar oldu. Uluslararası hukuk açısından adeta işaret fişeğidir bu. Yapanın yanında kâr kalamaz. Herhangi bir ülkenin şöyle böyle yaklaşımı bizi enterese etmez. Türkiye Cumhuriyeti’nin kendine has bir tavrı vardır. Tarihte bu vardır. Türkiye en az benzerlerinde ne yapıldıysa onu yapmak durumundadır.

Opsiyonlar çok. Sınır ihlallerine karşı uluslararası hukuktan doğan hakları olan bir ülke var. Sınırın ihlali sebebiyle alacağı tavır karşısında yapacakları şey ortadadır. Bunların hepsi tartışılacak meseleler. BM bunu da açıkladı. Sınır ihlali var dedi. Bunların hepsi masaya yatırılacak konular. Bunların hepsi son görüşmelerimizi yapıp adım atılacak konulardır. Ayrıca NATO’nun Türkiye’nin sınırlarıyla ilgili görevleri var. 5’inci maddeye göre.

Baas rejimi şu anki mevcut yönetimle ayakta duruyor. Irak’ta Saddam’la birlikte çöktü, sadece kalıntıları var. Suriye’de de durumun aynı olduğu kanaatindeyim. Oradaki mezhep yapısı Irak’a göre çok daha farklı. Çok partili demokratik bir hayata hızla gireceğini bekliyorum.”

 

 

Bir cevap yazın