İsrail istedi, Türkiye uçağa almadı

“Filistin’e Hoşgeldiniz” kampanyası kapsamında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Filistin’e gitmek üzere İstanbul’da toplanan 50 aktivist, İsrail’in ülkeye giriş izni vermemesi üzerine uçaklara alınmadı.

Atatürk Havalimanı’nda bilet işlemlerini yaptırmak üzere THY’nin Tel Aviv kontuvarına gelen, kadın ve çocukların da yer aldığı aktivist grup, İsrail’e uçamayacaklarını öğrendi. Bunun üzerine kontuvar önünde eylem yapan ve yere oturan grup üyeleri, Filistin ile dayanışma şarkılar söyleyerek, İsrail’i ellerinde taşıdıkları pankartlar ve slogan atarak protesto etti.

Fransız aktivist Olivia Zemor, biletleri ve pasaportları olmasına rağmen İsrail’e uçamadıklarını söyledi. Amaçlarının Filistinli çocuklara yardım etmek olduğunu dile getiren Zemor, “Bu bir skandal. Ben inanıyorum ki Türk halkı Filistin’deki halka yardımcı olmak ister. Ancak bizi şu an göndermiyorlar. Biz ailelerimizle, yanımızda bulunan çocuklarla, kadınlarla İsrail’e gitmek istiyoruz. Ancak İsrail istemiyor diye bizi uçağa almıyorlar” şeklinde konuştu.

İrlandalı aktivist Stefane Mahon da amaçlarının Batı Şeria’ya geçmek ve burada Filistinli çocuklar için bir turizm okulunun yapılması için düzenlenen bir kampanyada yer almak olduğunu ifade etti.

İsrail hükümetinin, THY dahil bütün havayollarına aktivistlerin isimlerinin yer aldığı bir liste gönderdiği ve bu kişilerin İsrail’e girişlerine izin verilmeyeceğini bildirdiği öğrenildi.

Islah Haber

 

Bir cevap yazın