ANF’nin başörtüsü ve namaz hazımsızlığı

ANF’nin haberinde Batman’ın Sason ilçesi ve köylerindeki ilk, orta ve lise okullarında öğrencilerin örtünme, salâvat çekme ve camiye gitmeye zorlandıkları ileri sürüldü.

Kemalist eğitimin Kürdistanlı çocukları milli (Kurdi ve Kürdistani) ve dini değerlerinden koparmasını dillendirmeyen ANF’nin, namaz kılmayı, örtünmeyi olumsuz bir davranış olarak sunması dikkat çekti.

Kemalistlerin kullandıkları şablonları esas alan ANF’nin, dindarlığı, namazı, örtünmeyi, camiye gitmeyi, örtünmeye teşvik etmeyi yanlış bir hareket olarak sunması ve bunu Cemaate (hangi cemaat ise; Fethullahçılar mı, Hizbullahçılar mı?) bağlaması da ayrıca dikkat çekici bir durum.

Aynı şekilde haberin devamında, eğitimin muhafazakarlaşmasını ve Kürdistanlı çocukların anadillerini unutmaları için en önemli asimilasyon araçlarından biri olan okul öncesi eğitimin zorunlu olmamasını da eleştiren haber, tam da Kemalistlerin 4+4+4 sistemine getirdikleri eleştirilerden biri iken, ANF’nin kimlerin hesabına bu haberi yayınladığı merak konusu oldu.

Haberin eğitimde muhafazakarlaşma , 4+4+4 ve çocuk yaşta evlilik eleştirileriyle sonlandırılması da haberin amacını ele veriyor. Habere konu olan “dayatma” ve “zorlama”nın hayal ürünü olduğu, tam tersi zorlama ve asimilasyonun devlet tarafından kürtlere ve müslümanlara dayatıldığı biliniyor. Uluslararası standartlara göre kamusal alanlarda başörtüsü yasağının kaldırılması ve cuma günleri namaza gitmek isteyen öğrenciler için de kolaylık sağlanması gerektiği de herkes tarafından biliniyor.

HABER DİYARBAKIR

HABER / YORUM

 

 

 

Bir cevap yazın