Türkiye ABD’yi müdahaleye zorluyor

Uluslararası ilişkiler alanında etkili yayınlardan Foreign Policy dergisinin Amerikan dış politikası muhabiri Josh Rogin, Washington kulislerine dayanarak ABD’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirmek için yeni yollar aradığını öne sürdü. Başkan Barack Obama yönetiminden adının gizlenmesini isteyen üst düzey bir yetkili, Suriye konusunda yeni stratejinin gerekliğinini Rogin’e “Başkan’a seçenek sunmak için sağlam bir Suriye politikasının oluşturulması kararı en üst seviyede alındı. Müttefiklerimiz bize gelip ‘Bir sonraki adımınız ne?’ deyince fikrimiz olmadığını kabul etmek zorunda kalıyoruz” ifadeleriyle anlattı.

Türkiye’nin tavrı politikayı değiştirdi

Rogin’in görüştüğü bir kaynağa göre Suriye içerisinde tampon bölgeler kurulması fikri artık ciddi tartışılıyor. Washington’da Obama’nın Esad’a çekilmesi yönünde çağrı yapmasından bu yana geçen 8 ay içinde BM çatısı altında gelişen süreçle ilgili memnuniyetsizliğin büyümesinin sonucu olarak ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Özgür Suriye Ordusu’nun Türkiye’deki komutanlarıyla görüşmeye başladı. Rogin’e göre Amerikan politikasındaki değişimin bir diğer önemli sebebi de Türkiye ve Körfez ülkelerinin muhalefete finansal ve askeri sağlama konusunda istekli davranmaları oldu.

‘Silah yollamak için sizi bekliyoruz’

Amerikalı üst düzey yetkililer Türkiye’nin Esad’a karşı muhalefeti açıkça desteklese de gelişmeler için ABD’nin ‘yolu açmasını beklediğinin’ altını çiziyorlar. Bir yetkili “Beyaz Saray’da iki adım ötesi düşünülmüyor. O yüzden B planı için bu talep ortaya çıktı” dedi. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin Suriye sınırındaki mülteci kamplarını ziyaret eden senatör Joe Lieberman ve John McCain muhaliflerin yanısıra Türk yetkililerle de görüştü. İki senatör Türk yetkililerin ‘sınırdan silah geçirilmesine izin vermek ve Suriye muhalefetine yardım için daha agresif adımları atmak istediklerini fakat ABD liderlik göstermedikçe bunu yapmayacaklarını’ belirttiler.

“Amerika’nın liderliğini istiyorlar”

Lieberman ve Senatör John McCain’in Suriyeli muhaliflerden Orgeneral Mustafa el-Şeyh ve Albay Riad al-Asad ile görüştükleri, muhalif komutanların Amerika’dan uçaksavar silahları ve mühimmat istediği de verilen bilgiler arasında.

Türk yetkililerin, mülteci akışından rahatsız olduğunu da söyleyen Amerikalı yetkililer, mülteci sayısının 50 bini geçmesi durumunda yardıma ihtiyaç olacağının aktarıldığı bildirildi.

McCain, “Türkler Amerikan liderliği istiyor ve Amerikan liderliği olmadığını biliyor. Görüştüğümüz her yerde, Amerikan liderliği talep edildi. Bugüne kadar harekete geçilmemesi utanç verici” dedi

Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri ise Suriye konusunda fazla müdahil olmak istenmediğin, Beyaz Saray’ın muhaliflerin doğrudan silahlanmasına destek vermeyi düşünmediğini açıkladı.

İstanbul hesabına 5 günde 1 milyon

Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ardından muhalif Suriye Ulusal Konseyi’nin başkanı Burhan Galyun’un kişisel mailleri sızdırıldı. Lübnan’da yayınlanan El Ekber gazetesinin yayınladığı maillerde Galyun’un Konsey’in Katar’daki hesabından İstanbul’da bulunan hesabına düzenli olarak bir milyon dolar transfer edilmesini istediği görünüyor. Maillerde ayrıca Konsey’in Amerikan dışişleri bakanlığıyla sıkı bir koordinasyon içinde çalıştığı da belgeleniyor.

Dünya Bülteni

 

Bir cevap yazın