Akyazı’da 271 hafta geride kaldı

12 Eylül cuntacılarının yargılanmaya başlamasıyla ülkemizde askeri rejim dönemleriyle hesaplaşma bakımından yeni bir sayfa açılmıştır. Her yönüyle insanlarımızın hayatını karartan, insan haklarını ağır biçimde ihlal eden ve onlarca yıl geriye gitmemize neden olan cuntacıların yargılanması çok önemli bir siyasi ve hukuki başarı olarak görülmektedir.

Bu yargı sürecine şimdi 28 Şubat soruşturması da eklenmiş ve post-modern darbenin mimarları hakkında mahkeme arama ve gözaltı kararı vererek binlerce mağdurun haklı isyanına duyarsız kalmamıştır.

Hepimiz biliyoruz ki 28 Şubat’ta tıpkı diğerleri gibi askeri darbe olup halk tarafından seçilmiş bir sivil hükümeti zor kullanarak, şantaj ve tehditle dağıtmıştır. Dolayısıyla 28 Şubat’ı gerçekleştirenler bugüne kadar ellerini kollarını sallayarak gezindiler ve kendilerine hiçbir zaman dokunulamayacağını düşündüler. Şimdi ortada cezasız kalmış bir suç olarak 28 Şubat darbesinin yargılanması ve sorumluların cezalandırılması zamanıdır. Hatırlanacağı gibi 28 Şubatın generalleri rahmetli Erbakan’ın başbakanı olduğu hükümete MGK kararları adı altında darbe yaparak Refah partisini kapattırdılar.

Medya, yargı ve üniversiteleri etki altına alarak Müslüman halka karşı tam bir karalama kampanyası başlattılar.8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim zulmü ile İmam-Hatip liselerini ve Kuran kurslarını kapanmanın eşiğine getirdiler. Acımasız şekilde başörtüsü zulmünü uygulayarak bu milletin çocuklarına, gençlerine kan kusturdular. Yeşil sermaye yalanlarıyla Müslüman işadamı ve tüccarları fişlediler, bankaların yönetimini ele geçirdiler ve ekonomik hayatı perişan ettiler.

28 Şubatın yol açtığı siyasi, sosyal ve ekonomik depremin artçı şokları hala sürmektedir. Darbe açık bir suçtur ve 28 Şubatçılar bu suçun hesabını vermelidir. İşlerinden atılan, haksız yere dışlanan, başörtüsünden dolayı aşağılanıp eğitim hakları ellerinden alınan, İmam-Hatipli olduğu için üniversite kapısından geri çevrilen, inançları nedeniyle ordudan atılan ve bu alçakça zulüm nedeniyle kundaktaki çocuğuna süt götürememiş, işsiz kalmış ve arkadaşlarının para toplayıp yardım ettiği insanların ahı yerde kalmamalıdır.

28 Şubatın sadece askeri kanadı değil medya, siyaset, sivil toplum ve sermaye ayaklarındaki darbeci zihniyet te hesap vermeli, ikna odalarında başörtülü kızlarımıza yapmadı işkence ve zulüm kalmayan Nur Serter gibi zalimler için de yargı yolu açılmalıdır. Merve Kavakçıya uygulanan insanlık dışı haksızlığın sorumlusu olan siyasi ve hukuki aktörler de hesap vermelidir.

Özgürlüklerin önündeki tüm engeller kalkana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder sözcüsü

İrfan ALEMDAR

 

Bir cevap yazın