Başörtülü öğretmen törenden uzaklaştırıldı

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde, dereceye giren öğrenciler ile rehber öğretmenine teşekkür töreninde, öğretmen ”başörtülü” olduğu gerekçesiyle tören alanından uzaklaştırıldı.

Belge alamadan öğrencilerinin yanından ayrılan rehber öğretmeni Safiye Erdoğan, Kaymakam Yunus Fatih Kadiroğlu’nun belge verdiği öğrencilerle çektirdiği fotoğraf karesinde de yer almadı.

İlçe stadında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde, geçen hafta İstanbul’da düzenlenen Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması’nda dereceye giren Kozyörük İlköğretim Okulu öğrencileri Hilal Kay ve Özge Eylem Demir ile öğrencilerin rehber öğretmeni Safiye Erdoğan’a teşekkür belgelerinin verilmesi için yerlerini almaları istendi.

Yerlerini alarak Kaymakam Kadiroğlu’nun elinden teşekkür belgesini almayı bekleyen rehber öğretmeni Erdoğan’ın Kaymakam tarafından ”başörtüsü olduğu gerekçesiyle uyarıldığı, bu nedenle öğrencilerinin yanından ayrıldığı” belirtildi.

Kaymakam Kadiroğlu, iki öğrenciye teşekkür belgelerini vererek, öğrencilerle gazetecilere poz verdi.

Kaymakam: “Öğretmen Yanlış Yaptı, Başörtülü Gelmemesi Lazımdı”

Öğretmenin uzaklaştırılmasıyla ilgili sorulara cevap veren Kaymakam Kadiroğlu, “Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç, öğretmen arkadaşı uzaklaştırmış. Öğretmen arkadaşımızın törenlere başörütülü gelmemesi lazımdı. Yanlış bir davranış yaptı. Bu öğretmen arkadaş, derslere başörtüsüz giriyor. Buraya da başörtüsüz gelmesi lazımdı. Kanunlar, yönetmelikler açık. Yönetmelik neyse uyguladık. Yapılanlarda yanlışlık yok. Yaptığım doğru bir davranış” dedi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın