Konya’da 240. hafta geride kaldı!

Rahman, Rahim Allah’ın adıyla Ey iman edenler! Size hayat verecek şeylere sizi çağırdığı zaman, Allah’ın ve Resulü’nün çağrısına uyun ve bilin ki, Allah kişi ile kalbi arasına girer. Yine bilin ki, onun huzurunda toplanacaksınız.. (Enfal Suresi 24. Ayet) ‘’ŞÜPHESİZ Kİ ALLAH DOĞRU SÖYLEMİŞTİR….’’

Sevgili dostlar, değerli basın mensupları;

İnsanlık tarihinin Gönderilen son peygamberi Hz. Muhammet (S.AV.) in doğumunun yıl dönümü münasebetiyle kutlanılan kutlu doğum haftasının peygamberi anlama onu örnek alma getirmiş olduğu evrensel mesajı bütün insanlığa ulaştırma çabalarını takdirle karşılıyoruz. Gelinen bu noktada insanlığın ilahi emirlere uymadığını bunun neticesi olarak ta İslam dünyasının içinde bulunduğu keşmekeşliği ve aymazlığı çok daha iyi anlıyoruz.

Tunus’ta başlayan Arap baharının uğradığı Libya, Mısır, Yemen ve son olarak da Suriye’nin içinde bulunduğu durum, bugün örneğimiz, canımızdan çok sevdiğimiz, kutlu nebiyi en iyi şekilde anlayamadığımızın bir göstergesi değil midir? Bu gün Kaddafi sonrası Libya’nın içinde bulunduğu bölünmüşlük, Mısır da adının mübarek kendisinin na mübarek olan zevatın temsilcisi durumunda bulunan, Ömer Süleymanın cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi, Suriye de sözde varılan ateşkese rağmen silahların susmaması, akan kanın durmaması, hala insanların can güvenliği endişesiyle ülkeyi terk etmesi, batı emperyalizminin Suriye de uygulamaya çalıştığı ateşkesin yeterli olmayışı, batının gerçekten ateşkes isteyip istemediğini akıllara getirmektedir. Birleşmiş milletlerin ve Arab liginin temsilcisi Kofi Annan’ın yapmış olduğu çağrının adı gibi kof mu olacağı sorusu akıllara gelmektedir.

Gelinen bu süreçte Müslümanların tarafını açıkça ortaya koymaları beklenirken, İran’ın ve küresel müsteşriklerin alt yapısını oluşturdukları Sünni Şii çatışmasının, İran’ın ulus devlet anlayışı üzerine kurulu, bu tür yanlış politikaları destekleme gafletine düşmesi ve Suriye tarafından Türkiye’de bulunan mülteci kamplarına ateş açılması, ateş çemberinin bölgeye sıçratma planları mı yapıldığını düşündürmektedir.

Hiçbir uluslar arası antlaşma ve hiçbir reel politik durum, Esad’ın yapmış olduğu bu insanlık dışı vahşeti örtmeye yetmez, yetmeyecekte. Oynanan bu kirli oyunları dünya Müslümanlarının ve özellikle bu bölgelerde bulunan Müslüman halkların titizlikle izlemeleri ve bu oyunlara alet olmamaları çağrısında bulunuyoruz.

Bir dönem kendilerini bu ülkenin hakimi olarak gören ve 1000 yıl süreceği söylenen 28 Şubatın mimarlarından hesap sorulmaya başlanması, tarihin o karanlık dönemlerinin bir bir irdelenmesi ve aydınlığa çıkartılması, toplumun herkesimi ile sonucu merakla beklenen bir husus olmuştur.

28 Şubat’ın sadece askeri ayağının değil aynı zamanda medya, aynı zamanda siyaset ve aynı zamanda da finans ve fikir babalarının ayrı ayrı hesaba çekilmesi ve yapmış oldukları haksız uygulamalardan dolayı gereken cezayı almalarını önemsiyoruz.28 Şubat postmodern darbesi ile sürgün edilen görevden uzaklaştırılan öğrenim hakları gasp edilen ve değişik şekillerde zulme uğrayan insanlarımızın, mağduriyetlerinin giderilmesi 28 Şubat’ın izlerinin silinmesi açısından önemlidir.

Türkiye’de her şeyin güllük gülistanlık olduğunu söyleyenler, başörtüsü mağduriyetlerini ve bu alanda özgürlük isteyen sivil toplum kuruluşlarının engellendiğini görmüyorlar mı? Geçtiğimiz günlerde Gaziantep de yaşanan Tesettür seferberliği platformu tarafından halkı bilinçlendirmek amacıyla bastırılan ve üzerinde “KAMUSAL ALANA GİRENE KADAR DEĞİL ZULÜM BİTENE KADAR” yazılı el ilanlarının toplatılması ve İzmir valiliğinin bu yıl içerisinde yapılacak hiçbir kutlu doğum etkinliklerine izin vermeyeceğini açıklaması hala baskıcı zihniyetin aramızda olduğunun bir göstergesi değil mi? Yapılan bu uygulamaları ve tavrı şiddetle telin ediyoruz.Müslamanları baskıcı zihniyete karşı onurlu ve dik durmaya davet diyoruz.

Zulmün sona erip hayatın ahlak sınırları içerisinde şekillendiği tevhit ve adalet üzere kurulu bir dünyada yaşama umudu ile hepinizi 241. Haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere Allaha emanet ederiz.

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU

23 CEMAZİYEL EVVEL 1433

14 NİSAN 2012

 

 

Bir cevap yazın