Erdoğan Suriye’ye NATO’yu hatırlattı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katar’a ziyaretinde El Cezire televizyonuna verdiği ve dün akşam yayınlanan mülakatta, Suriye’deki durumun Türkiye’yi de ”ciddi manada endişelendirdiğini” belirterek,  Türkiye’nin güçlü bir silahlı kuvvetlere sahip olduğunu, bu noktada da atılan adımları özellikle dikkatle attıklarını söyledi.

Erdoğan ayrıca şunları kaydetti: ”Suriye özellikle şunu bilmeli ki, yani bu sınır ihlalleri noktasında, daha önceki yanlışı tekrar etmeleri halinde, tabii ki Türkiye’nin yaklaşım tarzı böyle olmaz. Bunu çok çok iyi bilmeleri gerekir. Zaten de biliyorlar. Sınır ihlali noktasında, bizi rahatsız edici sınır ihlalinin devamı halinde biz, tabii bir NATO ülkesi olarak, atılması gereken adımı atarız. Biz bu adımı attığımız anda NATO’nun üye ülkelerden birinin saldırıya uğramasıyla ilgili 5. maddesi devreye girer. Umarım tabi işler o noktaya kadar gitmez.”

Başbakan Erdoğan Annan’ın başarılı olmasını temenni ettiğini ve bunu beklediğini de ifade ederek, ”Ama başarılı olamazsa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni çok çok önemli bir görevin beklediği kanaatindeyim” dedi.

Erdoğan şöyle devam etti: ”(Suriye) Şimdi, gözlemcilerin getireceği raporlara göre Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bu işi tekrar masaya yatırması, oradaki sıkıntılara müdahaleyi gerektirebilir. Böyle bir müdahale kararı alındığı anda, tabii ki uluslararası camia da, atılması gereken adım ne ise, bunu her yönüyle ele alarak atmak durumundadır.”

 

Bir cevap yazın