Libya’da İslamcı partiler yasaklandı

Libya Ulusal Geçiş Konseyi, önümüzdeki haziran ayındaki seçimler öncesinde dini temellere dayalı siyasi parti kurulmasını yasakladı. Yasanın mevcut İslamcı partileri nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Yasanın çıkması sonrası açıklama yapan Ulusal Geçiş Konseyi sözcüsü Muhammed El Harizy, “Din, aşiret, etnik köken ve bölgesel temellere dayalı partilere yasak getirildi” dedi.

Harizy, geçtiğimiz mart ayında Libya’daki Müslüman Kardeşler tarafından kurulan partinin bu yasadan nasıl etkileneceği konusunda ise açıklama yapmadı. Libya’da Muammer Kaddafi’nin devrilmesi sonrasında haziran ayında yapılacak ilk özgür seçimlerde, Müslüman Kardeşler’in kurduğu parti kamuoyu yoklamalarında önde giden partiler arasında yer alıyor. 

‘KARALAMA KAMPANYASI YAPILIYOR’

Libya’da geçici hükümetin Başbakanı Abdürrahim El Kib de, Ulusal Geçiş Konseyi’nin bazı üyelerinin hükümetin çalışmalarını ve yaklaşan seçimleri engellemek için karalama kampanyası yürüttüğünü ileri sürdü. 

‘DEVRİMİN AMACI YENİ ANAYASA VE SEÇİMDİ’

19 Haziran’da yapılması planlanan seçimlerin erteleneceğine dair söylentilere tepki gösteren Başbakan El Kib, ”Devrimin yapılma amacı bu ülkede bir anayasa yapmak ve seçimlere gitmekti” dedi.

 

Başbakan El Kib, seçimlerin belirlenen zamanda yapılmasının hem hükümet hem Ulusal Geçiş Konseyi hem de sivil toplum kuruluşları için esas hedef olması gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın