Türkiye Öğrenci Meclisi’nde başörtülü vekil

81 il temsil eden çocuklardan oluşan 9. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi TBMM’de toplandı. Öğrenci Meclisi’nde bu yıl bir ilk yaşandı.

Van Öğrenci Meclisi Başkanı, Mehmet Akif Ersoy Lisesi öğrencisi Hacer Eşut, siyah başörtüsü ve siyah tayyör kıyafetiyle kürsüye çıkarak yemin etti.  Eşut, TBMM tarafından bastırılan albümde ise başı açık fotoğrafıyla yer aldı. 

Van Ferit Melen Havaalanı’nda ailesi tarafından karşılanan Eşut, gazetecilerin sorularına cevaplandırdı.  Eşut, “Yemin töreninde kardeşlik mesajları verdim. Bir ve kardeş olduğumuzu, ayrılamayacağımızı mesajını verdim” dedi. Eşut, “Başörtümle yemin etmek güzel bir duyguydu” diye konuştu.

Bir soru üzerine yemin töreninde kardeşlik mesajı verdiğini ifade eden Eşut, “Arkadaşlarımız sadece başörtülü olduğum için değil, geçirdiğimiz depremden dolayı yanımda olmak için beni ayakta alkışladı. Ama medyada bu sadece örtüye destekmiş gibi gösterildi. Böyle değildi. Medyanın haberi verme şekli beni rahatsız etti” diye konuştu.

Hacer Eşut’un öğretmeni Seher Ulaş da, öğrencilerinin başörtülerini çıkarmasıyla ilgili bir baskının olmadığını bildirdi.

Öğrencisinin sürekli başörtülü olduğunu ifade eden Ulaş, “Öğrencimiz tek başörtülü arkadaşımızdı. Orada da sadece başörtülü olduğu için değil, Vanlı ve depremzede olduğu için alkışlandı”dedi.

CNNTürk

 

Bir cevap yazın