34 Temsili Tabut ile Roboski Eylemine Polis Engeli

Mazlum Der, İHD, ESHİD tarafından oluşturulan Roboski’ye Adalet Platformu üyesi yaklaşık 60 kişilik grup, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde yaşanan katliamı protesto etmek amacıyla Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan Kocatepe Camii önünde toplanarak Başbakanlığa doğru yürümek istedi.

Roboski’de katledilen 34 yurttaşın temsili tabutları ile Başbakanlık binasına yürümesine polis izin vermedi. Polisin gerekçe olarak, “Bu 34 tabutun yan yana olması halkın moralini bozar” demesi dikkat çekerken, yapılan açıklamalarda polisin tavrı protesto edildi.

Omuzlarında bombardımanında hayatını kaybedenlerin isimlerinin bulunduğu temsili tabutları taşıyan gruba, Sağlık Bakanlığı binası önünde polis müdahale etti. Yürüyüşün izinsiz olarak düzenlendiğini söyleyen polis ile grup sözcüleri arasında tartışmalar yaşandı.

Kitle adına basın metnini okuyan MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban ise, katliamın olduğu bölgenin senelerdir sınır ticaretinin yapılan bir yer olduğuna dikkat çekerek, “Yakınlarını kaybetmiş insanların ve kamuoyu olarak bizlerin bu geçen bu süre içerisinde her adalet talebimize karşılık, Roboski’de ya bir gözaltı, ya da bir tutuklama gerçekleştirilerek, Roboski köyü açık bir cezaevine dönüştürüldü” dedi. Katliamdan sağ kurtulan Servet Encü’nün adalet umudun kesince yıllardır yaşadığı yeri terk ettiğini hatırlatan Çoban, “Onca yıldır doğup büyüdüğü toprakları terk ederek Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’ne göç etmesi ve geri kalan Roboski halkının ‘adalet sağlanamaz ise’ göç edecekleri yönündeki açıklamalara rağmen, devlet yetkililerinden tatmin edici bir açıklama gelmedi” dedi. Açıklamanın ardından grup dağılırken, polis katledilen 34 yurttaşı simgeleyen tabutları otobüslere koyarak götürdü.

 

 

 

Bir cevap yazın