Ak Parti : Üç meslek hariç başörtüsü serbest olsun

AK Parti Kadın Kollarının ‘Kadın Bakış Açısıyla Yeni-Sivil Anayasa Çalıştayı’nın sonuç raporunu, yeni anayasa sürecine katkı sağlaması amacıyla Meclis Başkanlığı’na sunduğu rapor bir hayli ilginç. Başörtüsüne kamusal alanda özgürlük isterken aynı zamanda birkaç meslekte’de başörtüsünün siyasi simge teşkil ettiğini bundan dolayı bu meslekler için kısıtlama talebinde bulundu.

AK Parti’li kadınlar başörtüsünün ‘mağduriyet’ alanı olmaktan çıkartılmasını isterken şu talebi dile getirdiler:

“Yeni anayasada kadınların kamu görevlerini yerine getirmesi konusunda erkeklerle eşit haklara sahip olduğu, başörtüsü, dini ve siyasi simgelerin burada problem teşkil etmemesi yönünde bir hüküm yer almalıdır. Bu konuda yargıçlık, öğretmenlik, emniyet görevlisi gibi meslekler istisna tutularak tartışmalar aşılabilir.”

Yeni anayasada özgürlüklerin net ifadelerle tanımlanması gerektiği belirtilirken, “Anayasa özgürlükleri ‘ama, lakin, fakat, ancak’ gibi ifadelerle düğümlememelidir” denildi.

Laikliğin “din ve vicdan özgürlüğünü esas alacak” şekilde tanımlanması istenilen raporda,

“İnsan haklarına, demokratik özgürlükçü bir yaklaşımla riayet edilmedikçe hem kadın hakları hem çocuk hakları, hem de engelli ve eşcinsel hakları gibi daha öznel alanlarda dahi sağlıklı çözümler üretmek mümkün olmayacaktır.

Yeni anayasa bu nedenle konuyu insan hakları bakımından ele almalı ve mevcut sorunları bu eksende çözme yoluna gitmelidir”

görüşü dile getirildi.

Kamuda eşitlik talebi

Kılık kıyafet ve başörtüsü ile ilgili taleplerin ağırlıkla yer aldığı raporda, yeni anayasada gerek siyasette, gerek çalışma hayatında kadınların ve erkeklerin eşit koşullar ile rekabet edebilmesine yönelik politikaların yer alması istendi.

Raporda şu görüşler dile getirildi:

“Yeni anayasada çalışma ve sözleşme hürriyetinin kadın-erkek herkese eşit olarak tanındığı, başörtüsü veya siyasi simgeleri dolayısıyla kişilerin bu haktan mahrum edilemeyeceği ifade edilmelidir.

Yeni anayasada kadınların kamu görevlerini yerine getirmesi konusunda erkeklerle eşit haklara sahip olduğu, başörtüsü, dini ve siyasi simgelerin burada problem teşkil etmemesi yönünde bir hüküm yer almalıdır. Bu konuda yargıçlık, öğretmenlik, emniyet görevlisi gibi meslekler istisna tutularak tartışmalar aşılabilir.”

 

3 comments

  • tarafsız vermiş ki tartışın diye ali cenap, tartışıyorum: ))
    ak parti kadın kolları kendin tanrı yerine koyup emniyet mensupları, öğretmenler ve yargıçların başörtüsü takamayacaklarını söylemiş! ne âlâ! yazıklar olsun! kim kaldı geriye, hemşirelerle daire memurları… olur ya kapalı öğretmenler öğrencilere kötü örnek olabilir! bir kez daha yazıklar olsun!

  • Bu “Kadın” kolları “Hadım” Kolları olmuş, Baksanıza Yüze Yaradanın emirlerini budamaya başlamışlar(haşa), şurada olur burada olmaz, Zaten ne çektiysek bizim gibi görünenden çektik, Zaten zalim kırbacı hep yerliye vurdurur.

Bir cevap yazın