Yakup Köse ve Cihan Kırmızıgül için “Allah-u Ekber”

Yakup Köse… 28 Şubat sürecinde 14 yaşındayken İBDA-C üyeliği suçlamasıyla tutuklandı. O yaşta terör örgütü üyeliği suçlamasıyla idamla yargılandı. Haksız yere 10 yıl hapis yattı.

1999 yılında cezaevinde “Allah, Bismillah, Allah-u Ekber” kelimelerini yüksek sesle söylediği için disiplin cezası aldı. Müslümanlar için “tekbir” diye tabir edilen bu ifadeler pekala slogan sayılırdı! Cezaevi yönetimi disiplin cezasıyla yetinmeyip bir de adli makamlara suç duyurusunda bulundu.

Ve Yakup Köse hakkında, İstanbul 6 No’lu DGM’de “terör örgütüne yardım ve yataklık” suçundan dava açıldı!

Bugün Ergenekon’un avukatlığını yapan Metin Çetinbaş’ın hakim sıfatıyla karar verdiği o davadan 1 yıl ceza almış olan Yakup Köse, birkaç gün önce gelen bir telefon mesajıyla 1 yıllık cezanın Yargıtay tarafından onandığını öğrendi:

“İstanbul Özel Yetkili 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2000/102 no’lu dosyasından ceza aldınız. Hapis kararınız infaza verilmiştir.”

Cihan Kırmızıgül… Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi. Boynunda poşuyla Kâğıthane’deki otobüs durağında bekliyordu. Aynı gün o bölgede bir markete molotof atılmış, 22 yaşındaki Cihan da boynundaki poşu gerekçe gösterilerek zanlı olarak gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alındığında tutanak tutan polisler davada ifade verirken molotof atan kişinin Cihan olup olmadığından emin olmadıklarını söylediler. Gizli bir tanık da 3. duruşmada olay sırasında gördüğü şahsın o olmadığını söyledi. Savcı bir önceki duruşmada Kırmızıgül’e 45 yıl hapis istemişti.

Poşu taktığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve 25 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül, önceki gün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada 33 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum edildi. Ceza daha sonra indirim maddeleri uygulanarak 11 yıl 3 aya düşürüldü.

Ne yazık ki Türkiye..

Ne yazık ki böyle başlanıyor bu ülkeyle ilgili en büyük cümlelere.

Ne yazık ki Türkiye’nin tarihi zulümler tarihidir gerçekte.

Müslümanlara, Kürtlere, Alevilere, Rumlara, Ermenilere yapılan zulümlerin haddi hesabı yoktur..

Müslümanlara, Kürtlere, Alevilere, Rumlara, Ermenilere ve daha nicelerine…

Bakınız Birinci Meclis’in Dağıtılması, İstiklal Mahkemeleri, Dersim Katliamı, Sivas Katliamı, Maraş Katliamı, 6-7 Eylül Olayları, Darbeler, Darbeler, Darbeler..

Ne yazık ki Türkiye Yakuplar ülkesi, Cihanlar Ülkesi..

Adaleti ara ki bulasın.

Eşitlik zaten yok.

Hukuk ilkesizlikle malûl; üstünlüğünden bahsetmek ne mümkün.

Şu kararlara bakın:

Uluslar arası hukuk, anayasa, akıl, izan, insaf, kalp, vicdan her şey bir yana..

Alabildiğine ilkesizlik, alabildiğine keyfilik..

Hani Adil Yargılanma Hakkı?

Hani Masumiyet Karinesi?

Cihan’a reva görülen cezaya hukuk değil zulüm denir.

Yakup’a reva görülen cezaya hukuk değil zulüm denir.

Özgür Açılım Platformu olarak bu ülkede yaşayan milyonlarca müslümanın her gün defalarca yinelediği gibi “Allah-u Ekber” diyoruz!

Cihanlar için Yakuplar için Özgürlük için Adalet için “Allah-u Ekber” diyoruz.

“Ey İnananlar! Allah için adaletle şahitlik edenler olun. Bir topluluğa karşı duyduğunuz kin, sizi adaletten saptırmasın. Adil davranın, takvaya yakışan budur. Allah’tan korkun, kuşkusuz Allah yaptıklarınızı haber almaktadır.” (Kur’an-ı Kerim, Maide 8 )

Özgür Açılım Platformu

Özgürlük için Adalet!

 

Bir cevap yazın