Başörtülülerin içeri girmesinden rahatsızım

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün öğretim üyeliğinden uzaklaştırılma noktasına gittiğini söyledi.

Hakkındaki suçlamalara cevap veren Pekünlü, Danıştay 8. Dairesi’ni işaret ederek, mahkeme kararlarını uyguladığını ileri sürdü. YÖK’ün 2008’de rektörlüklere gönderdiği “Başörtülü öğrencilerin derslere alınması” ile ilgili yazının, Danıştay 8. Dairesi tarafından yürütmesinin durdurulduğunu söyleyen Prof. Dr. Pekünlü, “Mahkeme kararlarının uygulanması zorunludur. Üniversite yönetimi ve öğretim elemanları bu kararı yok sayamazlar. Şu an da üniversite yönetimi, öğrencileri suça teşvik ediyor ve suç işliyor. Türbanlı öğrencilerin hukuk kararlarına rağmen üniversiteye girmeleri beni rahatsız ediyor. Pek çok öğrencim de bu konudan rahatsız” diye konuştu.

Bugün’ün haberine göre Prof. Dr. Pekünlü, açılan soruşturmaların kendisini yıldırmayacağını, üniversitedeki öğretim üyelerinin 3 maymunu oynadığını kaydetti. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı ise, görevlerinin hiçbir öğrencinin eğitim ve öğretim hakkının engellenmemesi olduğunu belirtti.

SAYISIZ SORUŞTURMA VAR

Kazancı şunları söyledi: “Hocamızın yaptığı davranışı onaylamamız mümkün değil. Prof. Dr. Pekünlü hakkında sayısız soruşturma var, bu son olayla ilgili de soruşturma açıldı. Genelde hepsi ortak olduğu için birleştiriyoruz. Şu an bir ceza soruşturması da geçiriyor, kınama cezası var. Kınama cezasından sonra bir öğrencimizin fotoğrafını çektiği için kendisine kademe ilerleme cezası verildi.” Prof. Dr. Pekünlü’nün hukuku uyguladığı yönündeki açıklamalarını da cevap veren Prof. Dr. Kazancı, “Anayasa’nın 42.Maddesi’nde kimsenin eğitim öğretim hakkından mahrum bırakılamayacağı yer alıyor. Bu ifade yer aldığı müddetçe hocamızın haklı olduğunu düşünmüyorum” dedi. Kazancı, daha önce de bazı öğrencilerin, Pekünlü’nün çeşitli yollarla öğrencilere baskı yaptığı iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığına ve YÖK’e şikayette bulunduğunu belirtti.

Başörtülü öğrencilerin fotoğraflarını çekip okula ve derslere almayan profesörün öğrencileri final sınavlarına almamakla da tehdit ettiği öğrenildi.

Haber5

 

 

Bir cevap yazın