Akyazı 276. hafta: Yasak her alanda kalkmalı!

Ülkemizde uzun bir süredir hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde bir takım yasal reformlar yapılmasına rağmen din ve vicdan özgürlüğüne karşı çıkan bazı güç odakları keyfi tutum ve davranışlarını ısrarla sürdürmek istemektedir. Üniversitelerde kılık kıyafet yasağının bizzat YÖK tarafından yayınlanan genelge ile kaldırılmasına rağmen bazı işgüzar öğretim üyeleri yasakçı davranışlarına devam etmekte, hiçbir kanun ve kural tanımamaktadır. Bunun son örneği Ege Üniversitesinde yaşanmaktadır.

Başörtülü üniversite öğrencilerinin fotoğrafını çekerek fişleyen Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi bir profesör okul kapısında yasak nöbeti tutmaktadır. Öğrencileri okula almayarak suç işleyen bu profesör hakkında okul yönetimi disiplin ve ceza soruşturması açmasına rağmen hala bu eylemine devam etmektedir.

Fen Fakültesi Dekanı yaptığı açıklamada, daha önce de bazı başörtülü öğrencilerin, yasakçı hoca hakkında Cumhuriyet Savcılığına, Rektörlüğe ve YÖK’e şikâyette bulunduğunu belirtmiştir.

Bu şikâyetler sonucu yasakçı profesöre kınama ve kıdem cezaları verildiğini kaydeden dekan, hiçbir öğrencinin eğitim hakkından geri bırakılmaması için hassasiyet gösterdiklerini söylemektedir.

Dekan, adı uzaylı hocaya çıkan yasakçı profesör için son olarak fakülte girişinde başörtülü öğrencileri fotoğrafını çekmesi olayıyla ilgili yeni bir disiplin ve ceza soruşturması açıldığını bildirmiştir. Hukuk dışı davranışlarıyla yasakçı bir zihniyetin son temsilcilerinden olan bu profesörü kınıyor, YÖK başkanlığını göreve davet ediyoruz.

Suriye diktatörü kendi halkını katletmeye devam ediyor. Katil Beşer Esed’i bir kez daha kınıyoruz. Ümmetin bu vebalden kurtulması için vahdet’e davet ediyoruz.

Diğer taraftan, ülkemizdeki normalleşme sürecinin önemli bir göstergesi olarak, savunma bakanlığı tarafından Ordu Evleri, Askeri Gazinolar ve Sosyal Tesisler Yönetmeliği’nde değişikliğe gidilmesi memnuniyetle karşılanmıştır.

Daha düne kadar başörtülü ve sakallı vatandaşlarımızın kapısından geri çevrildiği Ordu evleri ve askeri sosyal tesislerde gerçekleştirilecek düğünlere katılacak olan misafirlere yönelik başörtüsü, sakal, cübbe ve takke yasağı yeni yönetmelikle kaldırılmaktadır. Buna göre yönetmelikte yer alan ve düğün yapacakların riayet edeceği hususların belirlendiği özel anlaşma şartlarına ilişkin ekinden “Yaşının ilerlemesi nedeniyle dini inançlarına uygun olarak sade bir şekilde sakal bırakmış kişiler ile yaşlı annelerden yüzü açık olacak şekilde eşarplı olanların dışında; sakallı, cüppeli, sarıklı, takkeli, türbanlı vb. çağdaş olmayan kıyafetlerle gelenler, günlük sakal traşı olmamış ütüsüz ve kirli elbiselerle gelenler, yabancı uyruklu kişiler ordu evine giremezler” ibaresi kaldırılmıştır. 

Halkımızın değerleriyle bağdaşmayan bu yasakların diğer askeri tesislerde de kaldırılmasını istiyor ve yeni yönetmelik hükümlerinin uygulanmasını titizlikle izleyeceğimizi ifade ediyoruz.

Gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder Akyazı Şb.Bşk.

Mahmut ALEMDAR

 

Bir cevap yazın