Ankara 327. hafta eylemi

Değerli Ankaralılar. İlimizde gelmiş geçmiş en uzun soluklu eylemimize hoş geldiniz. 7 yıldır başkentin farklı yerlerinde kim olursa olsun zalime karşı kim olursa olsun mazlumdan yana olan tutumuzu dile getirdik. Ömrümüz yettikçe dile getirmeye devam edeceğiz inşallah.

Basın açıklamamıza Gaziantep’te yaşanan üzücü bir olayla başlıyoruz. Gaziantep’te yaklaşık 4 ay önce, başörtüsünden dolayı okula alınmayan çocuğunun eğitim hakkını aramak için şikayete gittiği karakolda gözaltına alınan, ardından savcılıkta serbest bırakılan Güllü Çevik’in yargılandığı davanın son duruşması geçtiğimiz günlerde Gaziantep adliyesi 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yaklaşık 30 dakika süren duruşmada, başörtülü çocuğunun eğitim hakkını arayan anne Güllü Çevik’e 2 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

28 Şubat operasyonlarının olduğu şu günlerde uygulayıcıların hala görevde olduğunu ve onlara dokunulmadığını hepimiz şahit oluyoruz. Başbakanın bile rahatsız ! olduğu dalgalarla 28 Şubat soruşturmaları devam ediyor. 28 Şubat’ın emrini ve talimatını verenler tutuklanıyor. 28 Şubatın uygulayıcıları ile ilgili bu güne kadar hiçbir şey yapılmadı. Bir yandan 28 Şubatla hesaplaşıyoruz diyen hükümet böyle bir mağduriyeti görmezden gelerek kendisiyle çeliştiğini hatırlatıyoruz.

28 ŞUBAT “SİYASİ” YARGI KARARLARI İPTAL EDİLSİN!

28 Şubat 1997 Tarihinde gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu Toplantısında alınan ve ilan edilen kararlar ile ve sonrasında hukuk dışı yapılanmalar eliyle yargı kurumlarına ve sivil siyasete müdahale edilmiştir. Batı Çalışma Grubu adlı illegal oluşum tarafından kontrol ve koordine edilen yargı mensuplarının, 28 Şubat sürecinde verdiği bütün siyasi kararlar hukuka aykırı ve şaibelidir. Bu sebeple, binlerce insanın hayatını karartmış olan 28 Şubat sürecinin aydınlatılması ve 28 Şubat sürecinde alınan siyasi yargı kararları iptal edilerek yeniden muhakeme yolunun açılması gerekmektedir.

Konuyla ilgili yasal düzenlemelerin yapılması için MAZLUMDER Ankara Şube öncülüğünde kurulan ve birçok sivil toplum kuruluşunun da destek verdiği imza kampanyasına http://www.28subatyargikararlariiptaledilsin.com adresinden desteklerinizi beklediğimizi bir kez daha ifade ederiz.

Ülke gündemini uzun süre meşgul edecek konu olan, yeni anayasa çalışması geçtiğimiz günlerde resmen başladı. Platform olarak Lâiklik, Kemalizm ve liberalizm de dahil, hiçbir ideolojiyi dayatmayan ve sadece insanlığa hizmeti esas alan sivil Anayasa arzusu içinde olduğumuzu dile getiriyoruz. Anayasanın değiştirilemez, değiştirilmesi dahi teklif edilemez maddelerine dokunulmadıkça; anayasanın YENİ olmayacağını, eskisinin yamalı olarak yeniymiş gibi insanlara sunulacağı ifade ediyoruz.

Zalim Suriye diktasında bir aydan fazladır esir tutulan gazeteciler Hamit COŞKUN ve Adem ÖZKÖSE’den müjdeli haberler almaktayız. Platformumuzun bileşenlerinden olan İHH’nın girişimleriyle sağlıklı ve hayatta oldukları haberini aldıklarımız gazetecilerin en kısa zamanda ülkelerine dönmelerini Yüce Rabbimizden isterken Mazlum Suriye Halkı kardeşlerimizde yanlarında olduğumuzu bir kez daha dile getiriyoruz.

Haftaya zulmedenlerin zulümlerinin yanlarına kar kalmayacağı bir haftada buluşmak ümidiyle.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu Adına;

MAZLUMDER Ankara Şube

Av. Şükrü SUNGUR

 

Bir cevap yazın