Kürt sorununda medyaya yansıtılmayan şiddetli süreç

AKP Kulp İlçe Başkanı Veysel Çelik’in 13 Mayıs’ta PKK’lı bir grup tarafından kaçırılmasından beri geçen yaklaşık bir haftalık süreç, örgütün “sistemi felç etme” diye tarif ettiği süreci başlattığını gösteriyor.

PKK yöneticilerinden Cemil Bayık 5 Şubat’ta “Artık bunun dağı, şehri, metropolu kalmayacak, savaş her yere yayılacak. Siyasi, idari ve kültürel sistemi felç edeceğiz” açıklamasıyla örgütün -6 Şubat tarihli “PKK hedef büyüttü” başlıklı Kuzey Irak Güncesi’nde işaret edildiği gibi- devlet adına ne varsa ona saldıracağının işaretini vermişti.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da doğa koşullarının yavaş yavaş elverişli hale gelmesine paralel şekilde gelişen bu süreçte PKK’nın daha sonra bildiri yayımlayarak üstlendiği askeri hedeflere saldırılar, yol, baraj ve karakol inşaat şantiyelerine baskın, yol kesme ve kimlik kontrolü yapma ve korucu kaçırma gibi eylemlerin yanı sıra bölgede üstlenilmeyen ya da faili belirsiz olan ancak PKK’nın yeni döneme ilişkin açıkladığı çerçeveye de uygun düşen bazı bombalama ve -örneğin dün Yüksekova ve Doğubeyazıt’ta olduğu gibi- ölümle sonuçlanan saldırılara tanık olunuyor.

TSK ve güvenlik güçleri ise bu sürecin öncesinde olduğu gibi yine bu süreçte de çok yoğun operasyonlar düzenliyor. Tunceli Pülümür, Diyarbakır-Bingöl-Muş üçgeni, Bitlis ve sınır hattında operasyonlar sürüyor…

Medya tarafından hemen hemen hiç aktarılmayan bu süreçte, şiddetli çatışmaların yaşandığı fark ediliyor… Benzeri görülmemiş, çünkü ülkenin bir kesiminde ciddi bir savaş görüntüsü varken büyük kesiminde her şey normal görünüyor.

Kuşkusuz Ankara açısından başarılı olan bu tablonun PKK açısından rahatsız edici olduğu söylenebilir. Dolayısıyla bu tabloyu değiştirmek için örgütün saldırı temposunu önümüzdeki günlerde şehirleri de içine alacak şekilde daha da arttırması şaşırtıcı olmayacaktır.

CEVDET AŞKIN

HABER-YORUMUN TAMAMI RADİKAL’DE

 

 

One thought on “Kürt sorununda medyaya yansıtılmayan şiddetli süreç

  • ben yazarın yorumlarını abartılı buluyorum. açıkçası pkk artık eskisi kadar rahat değil. üzerindeki uluslararası baskılar fazlalaştı.manevra alanları daralıyor. küresel destekçileri bölgedeki yeni kapitalist dalgadan dolayı usul değiştirdikleri için başka atlara oynuyorlar.

Bir cevap yazın