Kamu emekçilerinden Hükümet’e uyarı

Kamu emekçileri grevde. KESK, Kamu-Sen, Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen ve Birleşik Kamu-İş tarafından yapılan grev nedeniyle tren seferleri durdu. Okullarda ders başı yapılmazken, hastaneler acil servis dışında hizmet verilmiyor.

KESK, ve Kamu-Sen’in bir günlük iş bırakma eylemi başladı. Hasteneler, okullar, vergi daireleri ile diğer kamu kurumlarının yanı sırada, toplu taşımada çalışan emekçiler hizmet üretmiyor, sokaklara çıkıyor. Konfederasyonların kabul etmediği zam kararına ilişkin Memur-Sen yarın hakem heyetine başvuracak. Zam kararının, 29 Mayıs’ta netleşmesi bekleniyor

İSTANBUL

KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyelerinin grev yapması nedeniyle 05.00’da başlaması gereken Haydarpaşa -Pendik- Haydarpaşa seferleri yapılamadı. Grevin duyurulduğu için kimsenin hiçbir yolcunun gelmediğini söyleyen grup üyeleri, “Bu iş yerinde grev var” pankartı asarak, “Yaşasın Grev -Yaşasın Toplu sözleşme” sloganları attı.

Grev nedeniyle Haydarpaşa -Pendik ve Sirkeci-Halkalı arasındaki seferlerin iptal olduğunu belirten Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Yavuz Demirkol, “Saat 05.00 itibariyle tüm Türkiye çapında devlet demiryolu işçileri iş bırakma eylemine başladılar. Şu anda başarıyla grevimiz sürüyor. Grev bugün saat 24′ e kadar sürecek. Demiryolu emekçileri bu greve büyük bir çoğunlukla destek veriyorlar” dedi.

SAĞLIK HİZMETLERİ DURDU

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde acil servis, onkoloji ve uzak kentlerden gelen hastalar dışında hiçbir hizmet verilmiyor. Kamu emekçilerinin grevine, doktorlar da destek veriyor. Polikliniklerde insanların ayakta sıra bekledikleri yerde, bugün koltuklar tamamen boş. Polikliniklerde hasta yakınları dahi bulunmuyor. Servis odalarının kapısında ise “Grevdeyiz” yazısı asılı. Hastane bahçesi ve hastane girişinde de SES imzalı “Grevdeyiz” pankartı asıldı.

Emekçiler, öğle saatlerinde hastane bahçesinde yürüyüş yapacak, ardından Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, daha sonra da Haseki Hastanesi’ne yürüyüş düzenleyecek. Bu hastanelerde çalışanlar toplu halde yürüyüş yaparak Beyazıt’taki merkezi eyleme katılacak.

KESK’e bağlı Eğitim Sen, Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen ve Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen üyeleri, Ümraniye genelindeki 52 okulda 1 günlük greve gitti. Okullara “Bu iş yerinde grev var” pankartları asıldı. KESK, Kamu Sen ve Memur Sen’e bağlı eğitim sendikalarının grevi nedeniyle İstanbul Ümraniye’de bulunan 52 okulda grevde yüzde 100 katılım sağlandı.

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merdivenköy Polikliniğinde çalışan sağlık emekçilerinin grevi başladı. SES greve katılım yüzde 80 olduğunu belirtiyor. Grev nedeniyle bazı doktorlar da destek amacıyla greve katılıyor. Polikliniğe gelen hastalar, acil ise Acil Servis’e yönlendiriliyor. Onun dışında poliklinik hizmeti verilmiyor.

ANKARA

Kamu emekçileri Ankara Garı’nda da iş bıraktı. Türk Ulaşım-Sen ile Birleşik Taşımacılık Sendikası üyeleri, garın girişine “Grevdeyiz” pankartı astı. Saat 01.33’de Diyarbakır ‘a gidecek Güney Ekspresi, hareket etmedi. Memurların iş bırakması üzerine Ankara Garı’nda bilet satışları durdu. Satılan biletlerin bedelleri kesintisiz olarak yolculara iade edildi. TCDD, yolcuların mağdur olmaması ve gidecekleri yerlere zamanında ulaşabilmeleri için AŞTİ’ye belirli aralıklarla servis düzenledi.

BURSA

Bursa’da binlerce öğrenci okul kapısından, hastalar da hastane kapısından geri döndü. Sabah saatlerinde okullara giden öğrenciler, öğretmenlerin iş bıraktığını öğrenince geri döndü. Bazı öğrenciler bu duruma sevinerek, “Bugünlerde yoğun sınavlarımız vardı. Bir nebze de olsa rahatladık. Arkadaşlarla deniz kenarına gidip stres atacağız” dedi. Bursa’daki hastanelerdeki doktorlar da iş bırakma eylemine gitti. Acil ve yoğun bakım haricinde doktorlar ve sağlık çalışanları iş bıraktı. Bursa Devlet Hastanesi önünde açıklama yapan Türk Sağlık Sen Başkanı Mustafa Köse, “18 aydır beklenen toplu sözleşme görüşmeleri sonunda hükümet tavrını sermayeden yana koymuştur. Ülkemizin 20 milyon kesimi yok sayılmıştır. Biz de bu sebeple iş bırakıyoruz” dedi. Polikliniğe gelen hastalar kapıdan geri dönerken, bazıları ise doktorların eylemine destek verdi.

KONYA

Konya’da memurların bir günlük iş bırakma eylemi saat 00.00’da KESK’e bağlı sendika üyelerinden oluşan 200 kişilik grubun Konya Gar’ına yürümek için bir araya gelmesiyle başladı. Konya Gar’ına yürümek için Stad Caddesi’nde bir araya gelen KESK üyelerine polis, izinleri olmadığı gerekçesiyle yürüyüşü izin vermedi. Grubun etrafı çevik kuvvet polisleri tarafından sarıldı. Daha sonra polis ve sendika üyelerinin uzlaşması sonucu grup polis eşliğinde ‘Yaşasın memur hakları’, “Herkes Greve” sloganları atarak Gar’a yürüdü. Yürüyüşün ardından bu defa polis Gar’a girmek isteyen KRSK üyelerine bir kez daha izin verilmedi. Polis, sadece sendika üyelerinden seçilen temsilcilerin içeri girmesine izin verdi. KESK Konya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Cebrail Bektaş, “Masa başında taleplerimizi yok sayan hükümete karşı kamu emekçilerinin sesine kulak vermezseniz, daha önceki iktidarlarda olduğu gibi baraj altında kalırsınız” dedi.

MERSİN

Mersin’de de greve giden KESK bileşenleri sabahın ilk saatleriyle Metropol alanında bir araya geldi. Metropol alanına akın eden emekçilerin yanı sıra, birçok kamu kurumu önünde de emekçiler davul zurna eşliğinde halaylar çekiyor.

MALATYA

Malatya grev KESK, Kamu-Sen ve Memur-Sen tarafından ortak yapılıyor. Malatya Gar binasının önünde bir araya gelen sendika üyeleri gar binasına “Bu işyerinde grev var” pankartını asarak grevi başlattılar.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de demiryolu çalışanlarının grevi saat 00.00’da başladı. Emekçiler, “Grev meydanı memurun, çalışanın bayram meydanına dönecek. Çünkü haklarımızın alacağımız günün başlangıcı olacaktır” dedi. Eskişehir Garı’ndaki son sefer olan İzmir Mavi Treni saat 23.35’te istasyondan ayrıldı. Sonraki seferler iptal edildi.

İSTANBUL/EmekDunyasi.Net

 

Bir cevap yazın