BM’nin daimi beş üyesi silah tüccarı!

Uluslararası Af Örgütü’nün yıllık raporuna göre silah ihracatı yapan ülkelerin yüzde 70’ini BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri oluşturuyor.

Uluslararası Af Örgütü Almanya’nın Genel Sekreteri Wolfgang Grenz, “Protesto” kelimesinin 2011 yılını ifade etmek için kullanılabilecek en uygun kelime olduğunu belirtiyor: “Dünyanın her köşesinde insanlar sokaklara çıkıp, kaynaklara, demokrasi ve insan haklarına eşit erişim hakkı çağrısında bulundu.“

Silah teslimatında bulunan ülkeler arasında Almanya da gösteriliyor. Alman hükümetinin silah ihracatı raporuna göre, Suudi Arabistan, 152 milyon euroluk satışla silah ihracatı yapılan ülkeler listesinde 10’uncu sırada yer alıyor.

Wolfganf Grenz, dünya genelinde silah ticaretinden en fazla kâr sağlayan ülkelerin BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülkeler olduğuna vurgu yapıyor.

Veto gücüne sahip beş ülke

Uluslararası Af Örgütü’nün raporuna göre, silah ihracatının yüzde 70’ini veto hakkına sahip beş ülke, ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin gerçekleştiriyor.

Grenz, bu bağlamda ilginç bir tespitte bulunuyor: “BM Güvenlik Konseyi’nin insan hakları için bir garantör olduğunu söylemek çok fazla iyimser bir görüş olur. Ancak tabii kötüleyemem de. Farklı siyasî çıkarları tek bir çizgide buluşturmak çok zor.“

Kaynak: DW

 

Bir cevap yazın