Önce katlettiler, şimdi üstünü örtüyorlar!

Uludere (Roboski) katliamının üzerinden 150 gün geçerken önce Taraf gazetesi bombalamanın planlı bir operasyon olduğunu iddia etti. Ardından İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in katledilenleri suçlayan açıklamaları geldi. Özel Yetkili Savcılık ise Uludere soruşturması kapsamında herhangi bir komutanın ifadesinin alınmadığını belirtti.

Tüm bunların üstüne Başbakan Erdoğan da İdris Naim Şahin’in tepki çeken açıklamalarına sahip çıkarak “Burada bir kazanın olmuş olabileceğini daha başta söyledik. Ama bu bölgenin bir terör bölgesi olduğunu da söyledik. Bana kimse kalkıp sınır boyu kaçakçılığı yapanların, yaptığı kaçakçılığı meşru olarak gösterme gayretine giremez. Bu konularla ilgili olarak da bizler yasaların belirlediği tazminatları, çok çok üzerinde, yatırdık. Başbakan yardımcım, eşlerimiz aileleri yerinde ziyaret etti. İnsaniyse, biz insani görevimizi yaptık. Terör örgütü ve uzantıları bizden daha farklı bir beyan bekliyorsa, kusura bakmasın. Bu işin idari incelemesi yapılıyor. Adli incelemesi sürüyor. Bunun dışında yapabileceğimiz bir şey yok. Süreci takip ediyoruz. Adaletin tecellisini beklemek görevimizdir. Bunun dışında atılması gereken adımlar atılmıştır. O özür atılmış olan adımlarla dilenmiştir… Hiç kimse bu konuyu fazla istismar etmesin. Medya da dahil. Bizim söyleyeceğimiz budur. Ve grubumdan da bundan sonra farklı bir açıklama gelmeyecektir.” şeklinde konuştu.

Aşağıda Yeni Şafak Gazetesi’nden Ali Akel’in konuyla ilgili yazısından bir bölüm paylaşıyoruz:

ÖZÜR AÇIKLANMAZ, ÖZÜR DİLENİR!

“28 Aralık 2011 gecesi kaçağa çıkan, çoğu yaşları 20’nin altında olan 40 Kürt gencin tepesine ölüm yağdırdı iki Türk F-16 savaş uçağı. 34 tanesinin bedeni atılan bu bombalarla paramparça oldu…

Başbakan Erdoğan olaydan iki gün sonra 31 Aralık’ta, Cuma namazı çıkışı uzatılan mikrofonlara, “İncelemeler neticesinde gerekli olan neyse bütün bunlar da yapılacaktır” şeklinde cılız bir açıklama yerine,

3 Ocak’ta ise AK Parti grup toplantısında, Genelkurmay ve komuta kademesine “medyaya rağmen teşekkür ediyorum” demek yerine,

Bundan yedi yıl önce Şemdinli’de durduğu yerde dursaydı, bugün, “Hatayı da açıkladık, özrü de açıkladık” demek zorunda kalmazdı.

Tamam, kimse kendisinden Şemdinli olayında yaptığı gibi Uludere’ye gitmesini beklemedi. Ama hata da olsa, kasıtlı da olsa, tuzak da olsa ilk gün vuranın değil, vurulanın yanında dursaydı, bugün özür dilermiş gibi yapmak zorunda kalmazdı.

Kelimelerle oynamayalım, eğri oturup doğru konuşalım.

Hata yaptığınızda, “Evet, hata yaptım” dersiniz. Özür dilenmesi gereken bir durum varsa da, “özür dilerim” dersiniz.

34 gencecik bedenin savaş uçaklarıyla bedenlerinin lime lime yapılmasına kazara da olsa, hatayı itiraf edip özür dilemek ile kurtulamazsınız ama.

Özür dileyerek giderebileceğiniz hatalar vardır. Öyle hatalar vardır ki, özür dilemeniz yetmez. Bedel ödemeniz, bedel ödetmeniz gerekir…

 * * *

Roboski (Uludere) katliamının ardından altı aydır süren bir soruşturma var. Faciaya giden yolda yetkilendirmenin, yetki kullanımının, ilgili kurumlar ve sorumlulukları belli olduğu halde, Allah aşkına sayın Başbakan, söyler misiniz ne koydunuz yüreği kanayan annelerin önüne!

“Hatayı da açıkladık, özrü de açıkladık” diyorsunuz.

Allah aşkına, söyler misiniz hangi hatayı açıkladınız!..

Allah aşkına, açıklar mısınız? “Özrü de açıkladık” derken, ne demek istiyorsunuz…

Özür diliyorsanız, Kasımpaşalı gibi ortaya çıkın ve deyin ki:

“Evet, bir hata yaptık. Hem de öyle bir hata yaptık ki, bu hatamız bizi mezarımızda bile rahat bırakmayacak!..”

“Özür dilerim, ama yetmez. Vicdanlarınızda açtığımız yarayı bir kuru özür dindirmez.”

“Önce sizlerden hakkınızı helal etmenizi sonra Allah’tan bizi affetmesini dileriz.”

Diyemiyorsunuz, çünkü ilk günden itibaren yanlış yerde durdunuz.

Roboski görüntülerini izleyen Uludere Komisyonu milletvekilleri, “Terörist olmadıkları her hallerinden belli” diyorlar.

Milletvekilinin gördüğünü, alanında uzman askerler (veya her kimlerse) nasıl görmez?

Diyorsunuz ki, “Silahlı Kuvvetlerimiz bu Ahmet mi Mehmet mi bilmez ki.”

Öyle bir silahlı kuvvetleriniz var işte…

Uzaktan baktığında ‘katırı insan, teröristi çoban, kaçakçıyı terörist’ zanneden silahlı kuvvetleriniz.

İdris Naim Şahin adını taşıyan bir İçişleri Bakanınız var ki, mümkün olsa mezarlardaki parçalanmış çocukların cesetlerini çıkartıp kodese yollayacak.

İlk gün “doğru yerde” durmamanın sonuçları bunlar.

Aynı gün İçişleri ile ilgili komuta kademesindekilerin kellelerini alsaydınız, “Evet, bir hata var. O hatayı yapanlar bunun bedelini en ağır şekliyle ödeyecek” deseydiniz, -mış gibi yapıyor, -mış gibi söylüyor, -mış gibi davranıyor zorunda kalmazdınız.

Pakistan’da konuşana kadar hala bir şeyleri düzeltme şansı vardı.

O şans var mı emin değilim artık.

Sizler konuştukça vicdanlarımız kanıyor.

Bir şey söyleyecekseniz doğrusunu söyleyip, gereğini yapın.

Ya da ebediyete kadar susun.Allah aşkına, susun!…

YAZININ TAMAMI İÇİN YENİ ŞAFAK

 

Bir cevap yazın