Hula katliamına kınama

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 108 kişinin öldüğü, 300 kişinin yaralandığı Hule katliamı sırasında ağır silahlar kullandığı gerekçesiyle Suriye yönetimini kınadı. Uluslararası çapta büyük öfke yaratan Cuma günkü katliamda hayatını kaybedenlerin 49’u çocuk, 34’ü de kadındı.

Muhalifler, Suriye askerlerinin protesto gösterileri sonrasında Hule’yi bombardımana tuttuğunu söylüyor. Bazı köy sakinlerinin bu bombardımanda bazılarının da “Şebiha” olarak bilinen milis güçleri tarafından yakın mesafeden ateş edilerek öldürüldüğü öne sürülüyor. Suriye hükümeti ise saldırıların arkasında “teröristlerin” olduğunu iddia ediyor ve olay sırasında köyde hiçbir tank olmadığını söylüyor.

Robert Mood, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Ölümlere yol açan olaylar konusunda belirsizlikler var. Ama BM gözlemcileri Hule’de soruşturma başlattı” dedi.

Konsey katliamdan doğrudan Suriye hükümetini sorumlu tutmadı. Birleşmiş Milletler, ölümlerden sorumlu olanların hesap vermesini istedi.

Güvenlik Konseyi oybirliğiyle kabul edilen bağlayıcı olmayan bir bildiriyle Suriye ordusunun yerleşim birimlerindeki ağır silahlarını çekmesi çağrısında bulundu.

Bildiride, “Güvenlik Konseyi üyeleri Humus yakınlarındaki Hule’de, Suriye güçlerinin bir yerleşim yerinde tank ve topçu ateşi açmasını içeren saldırılardaki cinayetleri mümkün olan en sert ifadelerle kınar. Konsey üyeleri sivillerin ağır işkenceyle ve yakın mesafeden ateşle öldürülmesini de kınar. Sivil nüfusa yönelik bu tür menfur güç kullanımı, uygulanabilir uluslararası hukuka aykırıdır” denildi. 

Bu arada, Suriyeli muhalifler Pazar günü Hama’nın bombalanması sonucu en az 30 kişinin öldüğünü duyurdular.

Diplomasi trafiği

Bu arada, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye temsilcisi Kofi Annan bugün yeniden Şam’a gidecek.

Annan’ın 12 Nisan’da yürürlüğe giren ancak büyük ölçüde bozulan ateşkese uyulması çağrısını yinelemesi bekleniyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de, Moskova’ya gidecek.

BBC muhabirine göre, Hague’in Rus yetkililere bunun Suriye’de iktidarın el değiştirmesi ve iç savaşın önlenmesi için son şans olabileceği mesajını vermesi bekleniyor.

Rusya ve Çin, Birleşmiş Milletler’in Suriye’ye yaptırım kararını veto etmişti.

BBC Türkçe

 

 

Bir cevap yazın