THY’den emekçi düşmanı tavır

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), AK Parti’nin Meclis’e sunduğu havacılık sektöründe grev ve lokavt yapılmamasını öngören kanun teklifinin Meclis’te gündeme alınacağından dolayı iş bırakma kararı aldı.

Çok sayıda THY’de görevli kabin memuru Atatürk Havalimanı’nda gece saatlerinde toplandı. Bazı kabin memurları uçuşa giden arkadaşlarını engellemek için uzun süre uğraştı.

Sabah saatlerinden itibaren ise Atatürk Havalimanı’nda toplanan THY’de görevli kabin memurlarına destek olarak Türk Hava Yolları Teknik A.Ş çalışanlarından 200 kişilik bir grup iş bırakarak eyleme katıldı.

Sloganlarla kabin ekiplerinin eylemlerine destek olan teknik ekip çalışanları Atatürk Havalimanı’nda geliş katında toplandı. Eylem nedeniyle havalimanına çok sayıda çevik kuvvet ekibi yönlendirildi.

Hava İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, Türk Hava Yolları’nda iş yavaşlatma eylemi yapan yaklaşık 150 kabin memurunun işten çıkarıldığı dile getirdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 104 seferin iptal edildiğini açıkladı. Eyleme destek veren Redhack grubu ise THY’nin sitesine siber saldırı düzenledi.

Hava-İş, işten çıkarmaya yönelik tehditlerin devamı durumunda eylemlerin süresiz olacağını duyurdu.

Hava İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı işten çıkarma yönündeki iddialarla ilgili şunları söyledi:

“Arkadaşlarımızı yasal demokratik bir haklarını kullanıyorlar. THY’den birileri arkadaşlarımızı telefonla arayıp, yasadışı eyleme katıldıkları gerekçesi ile işten çıkarıldıklarını kendilerini söylüyor ki böyle bir işten çıkarma tebliği olamaz. Ancak biz şunu çok net söylüyoruz. Tek bir arkadaşımız dahi burnu kanarsa bu eylem süresiz hale gelir. Bu girişim başarılı eylemimizin işveren tarafından gölgelenmesi amacı ile yapılıyor”

 

 

 

Bir cevap yazın