Türkiye’den Suriye’ye “daha ileri tedbir” notası

Hula’daki katliamın ardından Esad rejimine karşı sert tavır alan ülkelerin arasına Türkiye de katıldı. Şam yönetimine sert bir nota veren Türkiye, Suriye’nin Ankara’da görev yapan en üst düzey diplomatı olan maslahatgüzar ve büyükelçilikteki diğer tüm diplomatik personeli sınır dışı etme kararı aldı.

Dün, aralarında Almanya ve ABD’nin de bulunduğu 8 ülke, Suriye’nin başkentlerinde görevli büyükelçilerini sınır dışı etme kararı almıştı. Japonya da bugün Suriye büyükelçisine, ülkeden ayrılmasını tebliğ etti.

T.C. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan sert açıklamada, Esad rejimine şiddete son vermesi, demokratik sürecin önünü açması çağrısı yapılırken, “Bu yapılmadığı ve insanlığa karşı suç işlenmeye devam edildiği takdirde, ülkemiz ve uluslararası toplum daha ileri tedbirler alacaktır.” uyarısında bulunuldu.

Ankara, Suriye yönetiminden, “bir an önce sivil halka yönelik şiddet eylemlerine son vermesi” ve halkın talepleri doğrultusunda, “demokratik bir geçiş sürecinin önünü açmasını” isterken, krizin sürmesi durumunda yeni önlemlerin alınacağını bildirdi.

T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Bu yapılmadığı ve insanlığa karşı suç işlenmeye devam edildiği takdirde, ülkemiz ve uluslararası toplum daha ileri tedbirler alacaktır. Bu komşu, tarihdaş ve kardeş Suriye halkına karşı manevi ve vicdanı sorumluluğumuzdur.“ denildi.

 

Bir cevap yazın