Belçikalı öğrenciler İzmir’de yasakçılarla tanıştı

14-19 Mayıs 2012 tarihlerinde Belçika, İspanya ve İtalya’dan öğretmen ve öğrenci grupları, ülkeler arası eğitimde işbirliği ve kültür karşılaştırması amacı ile İzmir’i ziyaret etti. Belçika’dan gelen öğrenci grubunun içinde çeşitli etnik kökenden ve inançtan Belçika vatandaşı öğrenciler vardı.

Zaman’ın haberine göre; bunların arasındaki üç kız öğrencinin başörtülü olması Türk öğretmeni rahatsız etti. Misafir öğrenci ve öğretmenlerin, grup aktivitelerini yaptığı sırada okulda görevli M.A. adlı kadın öğretmen, başörtülü misafir öğrencileri görünce hakaretler etmeye başladı. M.AB. “Buraya niçin Faslıları getirdiniz, biz gerçek Belçikalıların gelmesini isterdik.” derken, Belçika öğrenci grubu içinde bulunan Türk kökenli erkek öğrenciye de, “Sen neden Türkiye’ye döndün?” diye çıkıştı. Bunun üzerine Türk kökenli öğrenci, arkadaşlarının rencide olmasına üzülüp durumu Tania Lavrijs adlı öğretmenine söyledi. Belçikalı öğretmen, durumu okul yönetimine bildirerek Türk öğretmenden şikâyetçi oldu.

Okul yönetimi bu konuda yanlış anlaşılma olduğunu belirterek Belçikalı Hıristiyan öğretmeni sakinleştirmeye çalıştı. Ancak Tania Lavrijs dilekçe vererek durumu Türk makamlarına anlatma yolunu seçti. Telefonla ulaştığımız Bayraklı İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan Çoker ise söz konusu olayı doğruladı. İnceleme ve soruşturma başlattıklarını ifade eden Çoker, “İşini yaparken din, dil ve etnik ayrımcılık devlet memurları için ciddi bir suçtur. İddialar bizim için üzüntü vericidir. En basit anlamıyla bile bizim misafirperverliğimize, hoşgörümüze ve genel değerlerimize çok aykırı bir davranıştır. Bunu yapanın bir öğretmen olması ayrıca çok üzücüdür.” dedi.

Kaynak: Zaman

 

 

Bir cevap yazın