Ankara sarayında enteresan gelişmeler

CMK 250.maddede değişiklik, basın suçlarına getirilen ağır cezalar, Özel Yetkili Mahkemelerin yetkilerinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili tartışmalar, Ankara’daki yeni iktidarı oluşturan AK Parti-Gülen Cemaati arasındaki çatlağın MİT krizinden sonra derinleşmeye devam ettiğini gösteriyor.

Bakanlıklarla başlayan Çankaya, Anayasa Mahkemesi, HSYK, YÖK, Yargıtay, Genelkurmay gibi sistemin köşe taşlarını oluşturan kurumlarda kendi kadrolarını oluşturan yeni iktidarın seçkinleri, özellikle 12 Eylül referandumundan sonra sistemin merkezine oturmanın getirdiği iktidar içi kavgayı daha sık yaşar oldu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da Gülen Cemaatinin günler öncesinden önünü almaya çalıştığı Ceza Muhakemesi Kanunu 250 kapsamındaki değişikliklerle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Taraf yazarı Mehmet Baransu ise konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Yargı paketinde Türkiye’nin tarihî ve siyasî davalarının görüldüğü mahkemelerle ilgili de düzenleme yapılması gündemde. Mahkemelerde bir eksiklik görülmesi üzerine düzenleme yapılmasına karşı değilim. Ancak, görünen o ki CMK 250’de yapılacak değişikliğin çok farklı amaçlan var gibi. Hükümet, başını ağrıtacak bazı konularla İlgili ön almaya mı çalışıyor sorusu aklımı kurcalıyor. Yoksa Ergenekonculan ve Balyozculan bu kadar sevindirecek adımlar atmazdı.

İktidar, kamuoyuna her ne kadar bu değişikliği farklı anlatmaya çalışsa da kamuoyu darbecilerle anlaşma yoluna gidildiğini düşünüyor. Düşünmekle de kalmayıp, inanıyor. AK Parti kendi değerlerini inkâr etme karan aldıysa, buna bir diyeceğim yok. Darbecilerle ortaklıkları hayırlı uğurlu olsun demekten başka. Yok, inkar etmedim, değişmedim diyorlarsa, paket yakında Meclis’e gelecek. Sonucunu hep birlikte göreceğiz.

Ses kayıtlarını yayınlayanlara beş yıl hapis cezası getirilmesiyle ilgili AK Parti’lilerin teklifiyle tasarı hazırlanmasında dikkatleri çeken bir diğer nokta. Üzerine çok fazla yorum yapmadan sadece şunu söyleyeyim. Korktukları ses kayıtlan var da bunların yayımlanması mı engellenmeye çalışılıyor? Eğer cevap hayırsa, bu telaş neden?”

Görünen o ki, Ankara’da saraya yerleşen yeni iktidar seçkinleri şimdiden birbirini yemeye başladılar… 

Platform Haber

 

 

 

 

Bir cevap yazın