Hakkâri İl Kongresi’ne İNŞ mi gönderiliyor?

Roboski (Uludere) katliamıyla ilgili açıklamalarıyla tepki çeken İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in, AKP’nin 10 hazirandaki Hakkâri İl Kongresi’ne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen katılacağı iddiası tepkilere neden oldu.

AKP İl Teşkilatı, programın henüz netleşmediğini belirtirken, Taraf ’a konuşan eski AKP Hakkâri Milletvekili Abdurrahman Özbek, “Bölgede çok büyük acılar yaşandı. Artık halkımız huzur ve barış istiyor. Bu nedenle ilimize, her kesime dokunan bir ismin gönderilmesi yerinde olur” dedi. Şahin’in kongreye gönderilip gönderilmeyeceğine dair kesin bir bilgisini olmadığını kaydeden Özbek, şunları söyledi: “Sayın bakan yıprandı, yıpratıldı ne derseniz deyin. Sorunu kendisi üzerinden konuşmuyorum, ancak yaraya merhem olacak bir isim halkımızın tercihidir.”

Başka isim tercih edilmeliydi

BDP Hakkâri Milletvekili Esat Canan da “AKP içerisinde daha liberal, barıştan yana kurmaylar, bakanlar var. Bu isimlerin tercih edilmesi kuşkusuz ki daha doğru olurdu. Bence bu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Bakan Şahin’in duruşunun doğru olduğu yönünde bir mesajdır” dedi. (Taraf)

Bir cevap yazın