Suriye’de şiddet ve müdahale süreci hız kazandı

Özgür Suriye Ordusu’nun Annan planına bağlı kalmayacaklarını ilan etmemesinin ardından yoğunlaşan çatışmalar ve sivil halka dönük gerçekleşen katliamlar hız kazandı. Örtük operasyonlarla kirli bir iç savaşa ve bölgesel fitnenin yayılmasına doğru yol alan süreçte, Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, Türkiye ve Körfez ülkelerinin Güvenlik Konseyi’nden yeni bir karar çıkmasını sağlamak için Suriye’deki şiddeti tırmandırma kararı aldığını iddia etti. Gazete Türkiye ve Körfez ülkelerinin hazırladıkları kanlı senaryoyla Annan planını başarısız kıldıktan sonra konuyu yeniden BM Güvenlik Konseyi’ne götürerek “insani ve vicdani” sebepleri ve halkın talebini gerekçe göstererek Suriye’ye müdahale yönünde karar çıkarmaya çalıştıklarını yazdı.

Dış güçlerin Suriye’ye müdahale görüşmelerinin hız kazanmasıyla çatışmaların ve ölümlerin paralel şekilde artmasının ardından, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Suriye’deki BM gözlemcilerinin, Kubeyr köyüne ulaşmaya çalışırken silahla vurulduklarını söyledi.  “Suriye hükümeti Annan planı çerçevesinde tüm yükümlülüklerini yerine getirmeli” diye konuşan Ban Ki-mun,  Esed yönetiminin tüm meşruiyetini de kaybettiğini vurguladı.

İstanbul’da zirve

İstanbul’da ise Terörle Mücadele Küresel Forumu Koordinasyon Komitesi toplantısı öncesi, Suriye konusunda gayriresmi bir zirve gerçekleştirildi.

Komite toplantılarından sonra ABD Dışişleri Bakanı Clinton, ve TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu basına demeç verdiler. Clinton Suriye Devlet Başkanı Esad’ın gitme zamanının geldiğini belirtirken, Esad’ın bir an önce ülkeyi terk etmesini istedi.

Davutoğlu’nun sözleri ise el-Ahbar gazetesinin iddialarını güçlendiren nitelikteydi. Davutoğlu şöyle konuştu: “14 Nisan’dan beri sürdürülen Annan Planı ihlal edilmiştir. Ateşkes ilanı sağlanamamıştır… Katliamlara sessiz kalınması uluslararası toplumda zaaf oluşturuyor. Esad’ın yöntemleri bölgesel istikrarı tehdit ediyor. Rusya’yla temaslarımızı sürdüreceğiz. Zulme karşı tek bir ses ve tek yöntem belirlenmesi elzemdir. Annan Planı konusunda bir takvimlendirme şarttır.”

Annan’dan yeni plan!

Birleşmiş Milletler (BM) ile Arap Birliği’nin (AB) Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın 6 maddelik Suriye planının işlememesi üzerine özel temsilcinin yeni bir plan üzerinde çalıştığı öğrenildi. Buna göre Annan, ölmek üzere olan barış planı yerine bu defa ”kontak grubu” oluşturulmasını teklif edeceği öne sürülüyor. Ancak Annan’ın kontak grubu içerisinde ismini zikrettiği ülkeler arasında İran’ın da olması başta Amerika olmak üzere İsrail ile Suudi Arabistan tarafından olumlu karşılanmayacağı öngörülüyor.

Platform Haber

 

 

 

 

Bir cevap yazın