Başörtülü diye ödülü verilmedi

Adana’da İhsan Sabancı Anadolu Kız Meslek Lisesi’nin mezuniyet töreninde okul müdürü Ayla Avşar, başörtülü kız öğrencilere yönetmelik gerekçesiyle yasak uyguladu!

Başörtüsü ile törene gelen öğrenciler Munise Keçeli, Müge Albayrak, Arife Saban ve Tuğba Demir, önce başörtülerini çıkarmaları baskısıyla karşılaştı. Öğrencilerin bu konuda kararlı olduklarını gören yasakçı Müdür Ayla Avşar, başörtülü öğrencilerden Müge Albayrak’ın kolunu sıkarak şiddete başvurdu. İnönü Endüstri Meslek Lisesi Konferans Salonu’nda yapılan mezuniyet töreninde yasakçılığa soyunan Okul Müdürü Ayla Avşar, yasakçılığının dozunu arttırarak başörtülü öğrencinin üzerine de yürüyüp zorla başını açtırmak istedi.

Olayların büyümesi üzerine olay yerine emniyetten ekipler gelerek tarafları yatıştırdı. Polislerin geldiği an Avşar’ın “Müslümanlığı sizden mi öğreneceğiz”, “Müslümanlık başörtüsü ile mi oluyormuş, biz de Müslümanız!” dediği öğrenildi. Öğrencilerin direnmesi ve velilerin de tepkisi üzerine yasakçı müdür, başörtülü öğrencileri salonun en arka kısmında oturttu.

Kız öğrencilerin başlarını açtırmakta başarılı olamayan Ayla Avşar, öğrenci velilerinin de yasakçılığa tepki vermesi üzerine “Kanunları uygulamakla görevliyim” savunması yaptı.

BAŞÖRTÜLÜ OLAN OKUL BİRİNCİSİNİN ÖDÜLÜNÜ VERDİRMEDİ

Öğrenci velilerinin tepki vermesi üzerine geri adım atmak zorunda kalan müdür Avşar, yasakçı tavrını tören boyunca sürdürdü ve okul birincisi Tuğba Demir’e başörtülü olduğu için ödülünü verdirmedi. Yasakçı Müdür, Tuğba Demir’in başörtülü olarak sahneye çıkıp ödülünü almasının önüne geçmek için programın ödül bölümünü iptal etti.

Törende başörtülü öğrencilere başarı belgeleri en son verilirken, okul birincisi Tuğba Demir, başörtülü olması nedeniyle ödülünü alamadı, yaş kütüğüne adını yazamadı. Sahneye davet edilmediği için devretmesi gereken bayrağı da teslim edemeyen Tuğba Demir, “En mutlu günümde beni ağlattılar. Sırf başörtülü olduğum için adımın geçtiği her şeyi sildiler” diyerek gözyaşlarına boğuldu.

VELİLER ŞİKAYETÇİ OLDU, YASAKÇI MÜDÜRE SORUŞTURMA AÇILDI

Veliler, Okul Müdürü Ayla Avşar hakkında “ayrımcılık, aşağılama, zorla başörtüsünü açma, halkın içinde insan onurunu aşağılama” nedeniyle davacı oldular. Olayla ilgili olarak, Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yasakçı müdür hakkında inceleme başlattığı bildirildi.

OKUL BİRİNCİSİ TUĞBA DEMİR DÖRT YILDIR AİLESİNDEN UZAKTA

Başörtüsü nedeniyle karşılaştığı yasakçı tavrı tören çıkışında gözyaşları dökerek anlatan okul birincisi Tuğba Demir, “Sırf başörtülü olduğum için adımın geçtiği her şeyi sildiler. Bayrağı öpüp alnıma koyup devredecektim. Kütüğe çivi çakamadım. Ödülümü vermediler. Ben, dört yıldır ailemden uzağım. Benim onlara en büyük hediyem birincilikti. Ödülümü bana vermelerini bekliyordum. İstediğim tek şey buydu. Ben bunun için gecelerimi verdim. Sabahlara kadar ders çalıştım. Bu muydu karşılığı? Susturup, attılar bir köşeye başörtülüleri. En mutlu günümüzde bizi ağlattılar. Hak ettiğimiz şeyleri vermediler. Şikayetçi oldum. Dört yıldır. Benim aileme en büyük hediyem plaketimi alıp götürmekti. Biz üniversite sınavına bile başörtümüzle girmişken buradaki tiyatro salonuna kapalı giremiyoruz. Üniversite sınavına bu şekilde girdik, hiç kimse de zorlamadı bizi” diyerek hıçkırıklara boğuldu.

İNCELEME BAŞLATILDI

Okul birincisi Tuğba Demir’e ödülünün tören sonrasında verildiği bildirildi. Yasakçı müdür öğrencilerden, öğrenciler ise müdürden şikayetçi olurken, Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, konuyla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı. 28 Şubat kafalı okul müdürü, okul birincisi Tuğba Demir’e ödül verilmemesi için de programın ödül bölümünü iptal etti. Ödül alamayan ve yaş kütüğüne adını yazamayan öğrenciler gözyaşına boğulurken, veliler, müdür Ayla Avşar hakkında şikayetçi oldu.

Resul Şimşek / Yeni Akit

 

Bir cevap yazın