Arakan’da ölümler artıyor

Son dönemlerde Myanmar’da estirilen demokrasi havası Müslümanlara uğramadı. Eski ismiyle yeni ismiyle Myanmar’nın başkenti Yangoon’dan ders vermek üzere arakan’a gelen Tebliğ cemaatine mensup Müslümanlara Budist çetelerin saldırması ve 10 müslüman gencin bıçak ve kılıçlarla hunharca katledilmesinin ardından başlayan gerginlik devam ediyor.

Yaşanan bu olayın ardından Müslümanlar Cuma namazı çıkışında gösterilere başladı, ancak göstericilere ırkçı ifadeler kullanarak saldıran Budistler ve polisin ateş açması nedeniyle olaylar büyüdü. Yaşanan olaylarda 2 Müslüman daha hayatını kaybetti. Budist bir grup da arakan’da iki Müslüman köyünü ateşe verdi.

Myanmar hükümeti gerginlik yaşanan Kuzey ve Batı bölgelerinde sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan ederken, güvenlik güçlerinin çok sayıda arakanlı müslümanı gözaltına aldığı, bu kişilerden haber alınamadığı da bildiriliyor.

MÜSLÜMAN GENÇLER KADIN VE ÇOCUKLARI KORUYOR

Yaşanan katliamların ardından bazı Müslüman köyleri boşaltılırken insanlar Bangladeş’e kaçmaya başladılar. Evlerini terk etmeyen Müslüman aileler ise tedirgin bir bekleyiş içerisinde. Özellikle kadın ve çocuklar büyük tehlike altında olması nedeniyle, Müslüman gençler onları korumak için çaba gösteriyor.

Müslümanlara yönelik daha büyük bir baskıdan korkuyorlar.

Budist ırkçılara silah verildiğini ve Müslüman köylerine yapılan baskınlara engel olunmadığını söyleyen arakan halkı, cinayetleri işleyenlerin serbest bırakıldığını aktarıyor.

“200 MÜSLÜMAN ÖLDÜ”

Resmi raporlara yansıtılmayan, ancak bölgedeki tanıkların ifadelerine yansıyan çok sayıda köy baskını olduğu, son bir kaç hafta içinde en az 200 arakanlı Müslüman’ın farklı bölgelerde katledildiği de gelen haberler arasında.. Öldürülenlerin cesetlerinin yakınlarına verilmediği de bildiriliyor.

Yaralı Rohingyalılar ise tedavi edilemiyor. Yüzlerce müslüman köylerinden çıkamadığı için gıda ve su sıkıntısı çekiyor.

En az bir cami de olaylar sırasında Budistler tarafından yakıldı.

Sonbahar mevsiminin yaşandığı ülkede birçoğu zaten evsiz olan arakan müslümanları bir yandan koordineli görüntüsü veren yeni saldırılarla bir yandan da hava şartları ve gıda eksikliği ile mücadele ediyor.

Rakhine eyaletindeki Maungdaw ve Buthidaung arakan köylerinde evler ateşe verilirken, devlet medyası olayların sorumluluğunu müslümanlara yükleme telaşında. Bu söylemin Budist çeteleri cesaretlendirdiği ve saldırıların daha acımasız hale geldiği ifade ediliyor.

Hemen hemen bütün dükkanların kapalı olduğu ve Müslüman nüfusun saldırı korkusuyla yaşadığı bölgede ordu birlikleri konuşlandırıldı.

Dünya Bülteni

 

Bir cevap yazın