Azadi İnisiyatifi kuruldu

Azadi İnisiyatifi Genel Kurulu adına hazırlanan metni Yakup Aslan okudu. Aslan, İslami sorumluluk sahibi bireylerin öncülüğünde, iki yıldır istişareler edildiğini ve 9-10 Haziran tarihleri arasında Diyarbakır’da 2 günlük toplantı yapıldığını ifade ederek, ”Toplantının sonucunda, Kürdistan’ın kuzeyinde İslami ve Kürdistani bir oluşum olan Azadi İnisiyatifi’ni başlatma kararı almış bulunuyoruz” dedi. Değişik illerden ve Türkiye’nin dışından gelen katılımcılarla gerçekleşen toplantının sonucunda inisiyatifin isminin ve programı üzerinde mutabakat sağlandığını belirten Aslan, inisiyatifin hiç bir hareketin, örgütün, cemaatin siyasi parti veya grubun karşıt ya da tarafı olmadığını belirterek, adalet ve dayanışma prensiplerine bağlı olarak işbirliği ve ittifakları savunduğunu bildirdi. Sevim Uluç de, metni Kürtçe olarak okudu.

BASINA VE KAMUOYUNA

İslamî sorumluluk sahibi bireylerin öncülüğünde iki yıldır devam eden istişareler ve 9-10 Haziran 2012 tarihinde Diyarbakır’da yapılan iki günlük toplantı neticesinde, Kürdistan’ın Kuzeyinde İslami ve Kürdistani bir oluşum olan AZADÎ İNİSİYATİFİ’ni başlatma kararı almış bulunuyoruz.

Değişik illerden ve Türkiye dışından gelen değerli katılımcılarla gerçekleşen toplantı sonucunda; İnisiyatifin ismi ve programı üzerinde mutabakat sağlanmıştır.

Kısa adı AZADİ İNİSİYATİFİ olan “Hak, Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslami İnisiyatifi”; Ortadoğu ve Türkiye’de kalıcı barışın sağlanması açısından, Kürd halkının uluslar arası hukuk ve İslam hukukundan kaynaklanan siyasi, kültürel, sosyal ve iktisadi tüm haklarına kavuşmasını zorunlu görür.

İnisiyatif, istişare temelinde, açık ve meşru yöntemlerle çalışmalarını yürütmeyi esas alır.

Türkiye Cumhuriyeti, Kürtlerin sadece milli kimliklerine değil, İslamî kimliklerine de husumetle yaklaşmıştır. 1925’te Şeyh Said hareketine, 1927–30 Ağrı-hareketine ve 1937-39’da da Dersim bölgesine sistematik bir imha ve katliam siyaseti uygulamıştır.En sonRoboski (Uludere) katliamı da göstermiştir ki; Kürdlere ve Kürdistana yönelik katliamlar, geçmişte olduğu gibi günümüzde de devam etmektedir.

İnisiyatif, dünya barışını, İslami ve evrensel değerleri; insanlığın ortak kazanımlarını önemsediği gibi, Ortadoğu halklarıyla dayanışmayı, kardeşlik hukukunu ve yardımlaşmayı savunur. Ayrıca Kürdistan’daki halkların ve Ortadoğu’da yaşayan tüm toplumların tabii ve insani taleplerini destekler.

İnisiyatif Türkiye’de hak ve özgürlüklerin tanınması açısından atılacak her olumlu adıma destek ve katkı sunar. Kürdlerin yeni anayasaya ilişkin olarak; Kürtçe (Kurmanci ve Zazaki) ve diğer dillerde eğitim, Türkçenin yanısıra Kürdçenin resmi dil olması, Türkçeleştirilen yerleşim yerlerinin isimlerinin iadesi, yönetime katılma ve inandığı gibi yaşama hakkını savunur ve onurlu bir barış için gerekli adımların atılmasını talep eder.

Kürdistan halkının kendi geleceğine ilişkin söz sahibi olma ve kendi kendini idare etme isteği, İslam hukuku ve uluslararası hukuk açısından meşru bir taleptir.

İnisiyatif; siyasi mücadelesinde barışçıl yöntemleri esas alır; meşruiyetini tabii/ilahi hukuktan, insan hak ve hürriyetlerine ilişkin temel belgelerden ve insanlığın ortak ahlaki değerlerinden alır.

İnisiyatif, hiçbir hareketin, örgütün, cemaatin, siyasi parti veya grubun karşıtı ya da tarafı değildir. Adalet ve dayanışma prensiplerine bağlı olarak işbirliği ve ittifakları savunur.

İnisiyatif, Kürdistan’daki farklı örgütlenmeleri bir zenginlik olarak görür ve sorunları çözmeyi amaçlayan Kongre ve konferansların teşekkülü için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirir. 

AZADİ İNİSİYATİFİ

*********************** 

JI BO RAYA GIŞTÎ Û ÇAPEMENIYÊ

Di encamê şêwirên ku ev du sal in bi pêşengiya kesayetên Îslamî dimeşin û di encamê civîna ku di 9-10 Hezîrana 2012an de li Amedê pêk hat; me biryara damezrandina rêxistina ÎNÎSİYATÎFA AZADÎ daye.

Di encamê civîna ku ji gelek bajaran û ji dervayî Turkiyê gelek însanên hêja beşdarî lê kirin; li ser navê Înîsiyatîfê û bernameya wê lihevkirinek pêk hatiye.

Rêxistina “Ji bo Dad, Maf û Edaletê Înîsiyatîfa Îslamî ya Kurdistanê” , navê wê yê kin wekî “ÎNÎSIYATÎFA AZADΔ hatiye danîn. Înîsiyatîf, ji bo aştiya mayinde ya li Rojhilata Navîn û Tirkiyeyê pêk were, bidestxistina hemî mafên Kurdan ên siyasî, çandî, civakî û aborî ku çavkaniya xwe ji hiqûqê navneteweyî û hiqûqê Îslamê digirin wekî mecbûriyetekê dibîne.

Înîsiyatîf, xebatên xwe li ser esasê şêwrê dike. Herwiha bi rêbazên vekirî û meşrû dimeşîne.

Komara Tirkiyeyê, ne tenê li nasnameya Kurdan a neteweyî, li hemberî nasnameya wan a Îslamî jî bi dijmintî tevgeriyaye. Sala 1925an di tevgera Şêx Seîd de, sala 1927-1930î de di tevgera Agiriyê de û sala 1937-39an de li herêma Dêrsimê siyaseteke tunekirin û qetlîamê meşandiye. Herî dawî jî qetlîama Robozkê şanî me daye ku; qetlîamên li hemberî Kurdan wekî do îro jî didomin.

Înîsiyatîf, aştiya cihanî, nirxên Îslamî, nirxên gerdûnî û hêjahiyên hevpar ên mirovahiyê muhîm dibîne. Herwiha xweşborandina bi xelkên Rojhilata Navîn re, hiqûqê biratiyê û hevkariyê diparêze. Wekî din jî hemî daxwazên tebîî û însanî yên gelên li Kurdistanê û civakên li Rojhilata Navîn dijîn destek dike.

Înîsiyatîf, piştgiriyê dide hemî gavên erênî yên ku li Tirkiyeyê ji bo maf û azadiyan têne avêtin. Herwiha hewl dide ku tevkariya wan bike.

Înîsiyatîf, der barê makezagona nû de; mafên Kurdan ên wekî perwerdehiya bi zimanê Kurdî (Kurmancî-Zazakî) û zimanên din; ji xeynî zimanê Tirkî fermîbûna zimanê Kurdî, îadekirina navên ku bi zorê hatine guherandin, mafê beşdariya rêvebiriyê û tayinkirina awayê jiyana xwe diparêze. Herwiha Înîsiyatîf, avêtina gavên erênî ji bo aştiyeke birûmet jî destek dike.

Daxwazên Kurdan ên li ser diyarkirina pêşeroja xwe û tayinkirina qedera xwe, ji hêla Hiqûqê Îslamê ve û ji hêla hiqûqê navneteweyî ve daxwazên meşrû ne.

Înîsiyatîf, di têkoşîna xwe ya siyasî de wekî metod rê û rêbazên aştiyane dişopîne. Di têkoşîna xwe de meşrûiyetê û guncanbûna mafên tebîî/îlahî û nirxên exlaqî yên ji bo hemî mirovahiyê hevpar digire.

Înîsiyatîf, ne alîgir û dijberê tu tevger, rêxistin, cemaet, partiyên siyasî û komên din e. Li ser esas û prensîbê edalet û xweşbînî û hevkariyê diparêze.

Înîsiyatîf, rêxistinbûyinên cuda yên li Kurdistanê wekî dewlemendiyekê dibîne. Herwiha ji der barê mijara damezrandina kongre û konferansên ku çareserkirina pirsgirêkan ji xwe re dikine hedef berpirsiyariya xwe tîne cih. 

ÎNÎSIYATÎFA AZADÎ

 

İlke Haber & Ufkumuz.com

 

 

Bir cevap yazın