Suriye’de çözüm için farklı öneriler

Suriye’de kan akmaya devam ederken muhaliflerin oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi İstanbul’da bir toplantı düzenleyerek Kürt kökenli muhalif Abdulbasit Sida’yı başkanlığa seçti.

Yaklaşık 20 yıldır İsveç’te sürgün hayatı yaşayan 56 yaşındaki Kürt kökenli muhalif Abdulbasit Sida, Burhan Galyun’un istifasıyla boşalan başkanlık koltuğuna geçti. Sida yaptığı ilk açıklamada Suriye’de Beşar Esad rejiminin “yıkılmak üzere” olduğunu belirterek “Gittikçe sıklaşan katliamlar da bunu gösteriyor” dedi. Suriye Ulusal Konseyi Başkanı “Bölgede bulunan aktivistlerle ve her biçimde destek verdiğimiz Özgür Suriye Ordusu ile bağlarımızı güçlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

Seyda ayrıca Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’in yönetimi yardımcısı Faruk el-Şara’ya bırakmasına sıcak baktıklarını belirterek, “Esed, yönetimi yardımcısına bıraksın” dedi.

Hamas İran’ı Suriye İçin Rol Üstlenmeye Çağırdı

Filistin İslami direniş hereketi Hamas’ın Lübnan temsilcisi Usame Hamdan da Suriye’deki krizin çözümü için İran’ın rolünün hayati bir önem taşıdığını söyleyerek kapsamlı bir politik çözümün sağlanmasını istedi.

Hamdan, “Amerika ve İsrail bölgesel devrimlerin geçiş sürecine bozarak bu devrimlerin ve İslami uyanışın geleceğini değiştirmeye ve kendi çıkarlarına dönüştürmeye çalışıyor. Devrimlerin sonucu olarak bölgesel denklemler Amerika ve İsrail’in çıkarlarının aksine gelişiyor” dedi.

Suriye’deki Kürt örgütlerinden PYD ‘Barış Gücü’ önerdi

PYD’nin de içerisinde olduğu Demokratik Değişim İçin Ulusal Koordinasyon Komitesi, BM Özel Temsilcisi Kofi Annan ile görüşerek Suriye krizine çözüm için “BM Barış Gücü” gönderilmesini önerdi. Özgür Gündem’in haberine göre görüşmeci heyette yer alan PYD Lideri Muslim, Suriye’deki tablo değiştirilmezse Suriye diye bir şeyin ortada kalmayacağına dikkat çekti. Muslim İstanbul’da cumartesi günü gerçekleştirilen Suriye Ulusal Konseyi toplantısında, konseyin başına getirilen Kürt üyelerden Abdulbasit Seyda’nın ise hiçbir zaman Kürt sorunu ile ilgilenmemiş biri olduğunu kaydetti ve Seyda’nın SUK’un başına getirilmesi konusunda “Az çok bildiğimiz biridir. Kendisi bir akademisyen ama hiçbir zaman Kürt sorunu ile ilgilenmemiş biri” dedi. Seyda’nın ailesinden daha önce Kürt sorununa yakın duran insanların olduğunu belirten Muslim, Batılı güçlerin belli hesaplar doğrultusunda Seyda’yı öne çıkardığını ifade etti.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani örneğini vererek Arap kamuoyunun Seyda’yı kabul edeceğini sanmadığını ifade eden Muslim, Seyda’nın Kürtleri de etkilemeyeceğini kaydetti. “Kürt kamuoyu tanımıyor, Kürtler için yapacağı bir şey yok. Arap kamuoyu da kabullenmez” diyen Muslim, genel olarak SUK’un da halkla bir bağlantısının kalmadığını vurguladı. Muslim, SUK için “Uluslararası güçlerin elinde bir oyuncağa dönüştüğünü herkes biliyor artık” dedi.

Platform Haber

 

Bir cevap yazın