Mısır’da bir nevi post-modern darbe!

 

Mısır seçimleri iptal edildi. Anayasa Mahkemesi Başkanı, mahkemenin aldığı kararla seçimlerin iptal edildiğini, yenilenmesi gerektiğini söyledi. Bu kararın bağlayıcı olduğu belirtiliyor. Anayasa Komisyonu da rafa kaldırıldı.

Askeri Konsey de yaptığı durum değerlendirmesinden sonra, devlet televizyonunda yayınlanan açıklamalarında, yasama görevini üstlendiğini ve Anayasa kurucu meclisini kendisinin seçeceğini duyurdu.

Anayasa Mahkemesi’nin önünde bazı devrimci gençler gösteri yapıyor. Bazı siyasiler, seçimlerden iki gün önce verilen parlamentonun fehsi kararını ‘devrime karşı komplo’ olarak değerlendiriyor ve Anayasa Mahkmesi’ni Mübarek yandaşı olmakla suçluyor.

Bazı uzmanlar Anayasa Mahkemesi’nin bu girişimini İslamcıları yönetimden uzaklaştırma girişimi olarak yorumluyor.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının Ahmed Şefik’in oylarını artırabileceği söyleniyor. Bazı gözlemciler söz konusu kararın, daha önce feshedilen Mübarek’in partisi ve eski rejim kalıntılarının, yönetime tekrar gelme ümitlerini artırdığı şeklinde yorumlar yapıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden iki gün önce açıklanan bu kararın Müslüman Kardeşler adayı Muhammed Mursi’yi olumsuz etkileyebileceği öngörülüyor.

Haberin tamamı için Dünya Bülteni

 

 

 

Bir cevap yazın