Başörtülü diye bankaya girmesine izin verilmedi

Fransa’nın Franche Comte bölgesinin Belfort kentinde ‘Credit Mutuel’ bankasının merkez şubesi Kübra Kağıtçı’yı başörtülü olduğu için içeri almadı.

Kırşehir asıllı Kübra Kağıtçı şöyle konuştu: “Sigorta işlemlerim için bankaya çağırdılar. Ben de randevuya uydum. Salı sabahı ailece 25 yıldır müşterisi olduğumuz bankaya gittim. Bankanın bayan görevlisi beni görünce cam ara kapıyı kapattı. Bankaya giremedim. Bayan görevli güvenlik açısından beni böyle içeri alamayacağını söyledi.

Duruma çok şaşırdım. Her zaman gittiğim banka şimdi neden böyle davrandı anlam veremiyorum. Bayan memur bana el işaretiyle başörtümü çıkarmamı söyledi. Bende dışarı çıkıp durumu polise şikayet ettim. Polis ise ‘bankanın haklı olduğunu söyleyerek yüzünüzün açık olması gerekiyor’ dedi. Yüzümün açık olduğunu peçe, çarşaf, burka kullanmadığımı söylememe rağmen kimse inanmadı.

Avrupa’da göçmenlere eşitlik, adalet, ve İslamofobiye karşı çalışmalarıyla tanınan ve merkezi Frans’anın Strasbourg kentinde bulunan ‘Karma Gençlik Konseyi’ (COJEP) derneğine durumu bildirdim. COJEP başkanı Ali Gedikoğlu ve yardımcısı Veysel Filiz bankayı telefonla aradı olay hakkında bilgi istedi.”

Banka personeli COJEP temsilcilerine Kübra Kağıtçı’yı sade gözleri gözüküyor ve burkalıydı diye güvenlik açısından içeri almadığını söyledi.

COJEP başkan yardımcısı Veysel Filiz Kübra’nın hiçbir zaman burka, çarşaf giymediğini yüz simasın hep açık olduğunu söyledi. Ayrıca bunu teyit etmenin çok kolay olduğunu güvenlik kamera kayıtlarından bakılabileceğini belirtti.

Protesto gelince özür dilendi!

20 Haziran Çarşamba günü 51 bin nüfuslu Belfort kentinde sivil toplum derneklerin yaklaşık 60 üyesi banka önünde durumu protesto etmek için bir araya geldi.

COJEP temsilcisi Veysel Filiz banka yetkilileriyle görüştü.

Belfort Credit Mutuel Banka Müdürü Alain Mançanet ve Bankalardan sorumlu Bölge Başkanı Gerard Piqvepaille “Olayın basına intikal etmesini istemezdik. Üzüldük. Müslümanlarla bir sorunumuz yok ve çok memnunuz. Yaşanan olay bireysel bir hata. Bankamızın prensiplerine karşı bir tutum. Bundan dolayı herkesten özür diliyorum. Bir daha buna benzer olayın yaşanmayacağına dair garanti verebilirim” diye konuştu.

 

Ensonhaber

Bir cevap yazın