Kürt sorununda kısır döngü

PKK’nın son saldırısı Kürt sorunuyla ilgili Türkiye’nin içine düştüğü kısır döngüyü yeniden gözler önüne serdi. Hükümet silah bırakılması halinde ileri adımlar atılacağını ima ederken örgüt sorunun çözümüne dair garanti görmeden silahtan vazgeçmiyor.

KUZEY IRAK GÜNCESİ

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

20 HAZİRAN 2012 SAAT:18.00

ANKARA

Genelkurmay Başkanlığı PKK’nın önceki gün Dağlıca bölgesine düzenlediği saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada saldırıya anında yanıt verildiği, hava destekli ve uzman personelin katılımıyla düzenlenen operasyonlarda 26 PKK’lının öldürüldüğü, sınır ötesinde tespit edilen örgüt hedeflerinin savaş uçakları tarafından etkili biçimde vurulduğu, operasyonlara katılan uçak ve helikopterlerin emniyetle üslerine döndüğü ifade edildi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün Ankara’da yaptığı açıklamada PKK’nın her halükarda silah bırakacağını, başka hiçbir çaresinin olmadığını söyleyerek “Bu olmadan söyledikleri her söz örgütün siyasi talebidir. Biz örgütü kesinlikle muhatap alarak bunları kesinlikle ağzımıza bile almayız” dedi.

BDP Milletvekili Altan Tan, “Her seferinde PKK’ya silah bırakma çağrısı yapılıyor. Tamam silahları bıraksın, nasıl, kime bıraksın, neye bıraksın. Erbil pazarında mı satsın, Kandil’de mi bıraksın, kime teslim etsin. Teslim ettikten sonra nereye gelsin?” diye sordu.

KUZEY IRAK

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Dağlıca saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu saldırılar Kürt halkına zarar veriyor… Türkiye Cumhuriyeti tarafından son zamanlarda atılan adımlar her ne kadar küçük çaplı görünse de Türkiye için çok büyük ve önemlidir… Bir an önce diyalog yoluna dönülmeli ve sorunlar barışçıl biçimde çözülmeli” dedi.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Genelkurmay açıklaması, bölgedeki operasyonların tamamlandığına işaret ediyor.

Geçen yıl aralık sonunda Meclis’te bütçe kapanış konuşmasında söylediklerini tekrarlayan Arınç, Kürtlerin evrensel haklarının tanınacağını vurguluyor… 

Barzani, geçmişteki çizgisini sürdürerek PKK’ya silahlı mücadeleyi terk etmesini salık veriyor ve hükümetin attığı adımların arkasının geleceğini ima ediyor.

Hükümetin bugüne kadar Kürt sorununun çözümüne ilişkin planını netleştirmemiş olmasına gönderme yapan Tan, bunun olması halinde silahların susacağını hissettiriyor. Tan, PKK’nın silahlı mücadeleyi bırakması gerektiğini söylemesiyle de dikkat çekiyor.

Kış aylarındaki operasyonların sonuçlarına bakarak yapılan ‘örgütün beli kırıldı, yeni konsept başarılı oldu’ eksenli ‘tespitleri’ boşa düşüren PKK saldırısının ardından bilinen kısır döngü yeniden yaşanıyor.

Hükümet PKK silah bırakmadan sorunla ilgili ileri adım atılmayacağını ima ederken örgüt de ne adım atılacağını görmeden silahları bırakmak ya da en azından ateşkes ilan etmekten uzak duruyor…

Bu kısır döngü kırılmadan yaşanan acıların son bulma ihtimali görünmüyor.

CEVDET AŞKIN

YORUMUN TAMAMI İÇİN RADİKAL

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın