Nûbihar dergisinin 119. sayısı çıktı

Üç ayda bir tamamı Kürtçe olarak yayınlanan Nûbihar dergisi’nin 119. sayısı zengin bir içerikle raflardaki yerini aldı.

Bu sayıda derginin editörü Süleyman Çevik yazısında Kürtlerin mevcut durumunu ve uzun zamandır Kürt çevrelerinde konuşulan ve bu yıl yapılması gündemde olan Kürt Ulusal Konferansını işlemiş.

M. Xalid Sadinî daha önceki sayıda Feqiyê Teyran kitabıyla ilgili Seîd Dêreşî’nin eleştirilerine bu sayıda cevap veriyor.

Anjelika Pebodonostseva-Kaya “Di dema Stalîn de polîtîkaya tehcîrê û rewşa Kurdan” (Stalin döneminde tehcir politikası ve Kürtlerin durumu) başlıklı dikkat çekici bir yazı yazarak Rusya’nın 20 yy’daki poltikasını değerlendirmiş.

Wisif Zozanî û Mehmet Yergîn de Zazaca iki araştırma yazısıyla derginin bu sayısına katkı sunmuş..

Bu sayıdaki diğer kalemler

Mewlana Celaleddînê Rûmî, Mele Reşîdê Hirîtî, Recep Dildar, Abdulkadir Gok, İslam Geliş, Feqiyê Teyran, Ali Karadeniz, Emre Mehenî, M.Saît Temel, Hasan Hüseyin Çevik, Kamran Simo Hedilî, Hafizê Şîrazî, Îmad Bernas, Mehmet Bozkoyun, Mihemed Cezawîr Hemkoçero , Lokman Polat, Seyda Ronahî, Konê Reş, M.Ziya Miksî, Dilêr Zana, Murad Celalî, Zafer Berdestî, Hatîce Mollakendî, Kasim Bugurcu, Hesen Polat, J.Ahmed Yıldız, Paşa Amedî, Cengîz Mamo, Emre Mehenî, Mihemed Soysal, Yavuz Acun, Adil Yıldırımçakar, Elveda, Mehmet Şîrîn Fîlîz, Mehmed Emîn Hêvîdar.

Bir cevap yazın