Suriye’ye yeni yaptırımlar planlanıyor

Avrupa Birliği Suriye’ye karşı yeni yaptırımlara hazırlanıyor. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre AB, Suriye’ye yeni yaptırımlar uygulayacak.

İslam İşbirliği Teşkilatı Türk jetinin düşürülmesini kınadı. Teşkilat aynı zamanda Şam’ın üyeliğinin askıya alınmasının gündemde olduğunu belirtti.

Öte yandan Fransa da Suriye’nin Türk uçağını düşürmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Willam Hague, Türk askeri uçağının düşürülmesini kınayarak, olaydan “ciddi biçimde” kaygı duyduklarını bildirdi. Hague yaptığı açıklamada, “Bu ölçüsüz eylemin, Suriye rejiminin ne kadar ileri gittiğini gösterdiğini” belirterek, “Suriye’nin bu davranışından sorumlu tutulacağını ve ülkesinin BM Güvenlik Konseyi’nde güçlü bir eyleme destek vermeye hazır olduğunu” kaydetti. William Hague dün ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile konuşmuş ve sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki resmi hesabında, “Desteğimi iletmek ve Türk askeri uçağının düşürülmesiyle ilgili endişemi ifade etmek için Türk Dışişleri Bakanı’yla konuştum” diye yazmıştı.

Almanya: Endişeliyiz

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Türk askeri uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, endişe içinde olduğunu söyledi. Westerwelle, Bangladeş’in başkenti Dakka ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, olayın tam olarak araştırılmasını isteyerek, ”Büyük endişe içerisindeyim. Zaten gergin olan bir durumun daha fazla tırmanmaması için her şeyin yapılması lazım” dedi.

İtalya Suriye’yi kınadı

İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi bu olayı kınarken, Salı günkü NATO toplantısında, İtalya olarak Türkiye’nin yanında yer alacaklarını açıkladı. İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan ve “Türk keşif uçağının, Suriye uçaksavarları tarafından düşürülmesiyle ilgili açıklama” başlığını taşıyan açıklamada, “Esad rejimi tarafından gerçekleştirilen bu eylem, ciddi ve kabul edilemez bir eylemdir” denildi.

İran’dan sakin olun uyarısı

İran, Türkiye ve Suriye’ye “Soğukkanlı olun” çağrısında bulundu. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, konu ile ilgili Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu ile cumartesi gecesi yaptığı telefon görüşmesinde, her iki ülkeden konuya sabırlı ve soğukkanlı yaklaşmalarını isterken meselenin barışçıl yöntemlerle çözülmesini istedi. İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Salihi, sorunun diyalog ve hoşgörü çerçevesinde ele alınmasını umut etti” ifadesine yer verildi.

Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye’ye gelen ve Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki çadır kente yerleştirilen sığınmacılar, Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesini kınadı.

Dünya Bülteni

 

 

Bir cevap yazın