Türkiye’nin NATO’da 5. madde arayışı

Suriye’nin T.C. savaş uçağını düşürmesi ile başlayan süreçte Ankara’nın atacağı adımlar netleşmeye başladı.

Bugün gazetesinin iddiasına göre Türkiye gerilim istemiyor ama gerektiğinde her türlü adımı atma kararlılığında. Bu çerçevede askeri bir müdahale, masada yer alan maddeler arasında bulunmuyor. Suriye’nin uluslararası hukuk çerçevesinde mahkum edilmesi, tazminat ve özür konusunun gündeme gelmesi bekleniyor.

Türkiye ilk adım olarak Şam yönetimine ‘diplomatik nota’ verdi. Notanın ardından Türkiye, NATO daimi temsilcilerini toplantıya çağırdı.

5. MADDE MASAYA GELECEK

“Taraflardan herhangi biri, taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır” ifadesinin yer aldığı NATO sözleşmesinin 4.maddesi gereğince yapılan çağrıya NATO’dan jet yanıt geldi.

Türkiye’nin çağrısından kısa süre sonra açıklama yayınlayan NATO, konuyla ilgili salı günü toplantı yapılacağını duyurdu.

Türkiye’nin, toplantıda “Herhangi bir üyesine yapılan saldırıyı bütün üye ülkelere yapılmış” sayan NATO sözleşmesinin 5. maddesini de masaya getireceği iddia edildi.

Platform Haber

 

Bir cevap yazın