Kitlesel Muhalefet Olmadan Olmaz!

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek ve dört sendika üyesinin KCK Soruşturması kapsamında dün sabah saatlerinde gözaltına alındığı öğrenilmiştir.

Kitlesel muhalefet yapan sendika başkanı ve sendika üyelerinin tutuklanmış olması Özel Yetkili Mahkemelerin varlığı üzerine sürdürülen tartışmaların yerindeliğini ortaya koymaktadır.

Terörle Mücadele Kanununun (TMK) ve Ceza Muhakemeleri Kanununun (CMK) bu haliyle varlığı; devlet mekanizmasıyla ilişkisini “muhalefet” ekseninde sürdüren bütün yasal sendika, dernek, vakıf, parti ve benzeri yapıları tehdit etmekte, TMK ve CMK bu yapıların varlığı üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallanmaktadır.

Devlet mekanizması bütün muhaliflerini düşman algılama paranoyasından kurtulmalı, kitlesel muhalefetin sivil demokratik haklarının, anayasal güvence altında bulunan düşünce ve ifade hürriyeti haklarının kullanılmasından kaynaklanan kısıtlamaları ortadan kaldırmalıdır.

Giderek devlet mekanizması içerisinde taşınamaz bir yük haline gelen özel yetkili mahkemeler kaldırılmalı, özel yetkili savcıların yetki ve görev alanları hukuk devleti çerçevesinde yeniden belirlenmelidir.

Üstün BOL

MAZLUMDER Genel Sekreteri

 

Bir cevap yazın