Erdoğan: Suriye’de yeni bir aşamaya geçildi

TSK’ya ait jetin Suriye tarafından düşürülmesiyle tırmanan gerilim söylem düzeyinde sürerken, Başbakan Erdoğan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin angajman kurallarını değiştirdiğini açıkladı. Buna göre Türkiye, Suriye sınırında havada, karada ve denizde gördüğü bütün askeri unsurları “tehdit” sayarak vurabilecek.

T.C. Devleti’nin kararını AKP’nin TBMM Grubu’nda Başbakan Tayyip Erdoğan açıkladı. 

Türkiye’nin her komşusunun, her kardeşinin kendisinden emin olacağı bir ülke olduğunu iddia eden Erdoğan, ”Türkiye’nin dostluğu ne kadar değerliyse herkes bilsin ki Türkiye’nin gazabı da o kadar şiddetlidir o kadar kahredicidir… Ben burada hamasetin diliyle konuşmuyorum, ben burada tarihimden aldığım güçle, ecdadımdan aldığım ilham ve mirasla konuşuyorum. Bin yıllık bir devlet geleneğine sahip olan Türk milleti tarihin akışını değiştirmiş bir millettir. Bu sözlerimi hamaset olarak görenler, önce kendilerine sonra bu milletin tarihine baksınlar” şeklinde konuştu.

Kamuoyunda Yeni Osmanlıcılık olarak algılanan argümanlara sık sık başvuran Erdoğan, “Güçlü bir Türkiye’den rahatsızlık duyan çevreler de karşılarında nasıl bir devlet olduğunu iyi anlasınlar ve adımlarını ona göre atsınlar. Bu coğrafyadaki her oyunu halklara, masum insanlara kasteden her senaryoyu boşa çıkarmak için Türkiye var gücüyle mücadele edecektir. Bölgede kadastro mühendisliği yapılmasına, Türkiye asla göz yummayacaktır. Biz büyük Türkiye’den rahatsızlık duyan çevrelerin taşeronluğunu yapan, tetikçiliğini yapan kanlı terör örgütüne karşı tek bir geri adım atmadan mücadele vereceğimiz gibi, Türkiye’ye hasmane tutum sergileyen çevrelere karşı da şunu söylüyorum; yakıcı bir azap olmaya devam edeceğiz.” dedi.

‘Esed yönetimi Türkiye’nin güvenliğine tehdit haline geldi’

Erdoğan, son olaydan sonra artık yeni bir aşamaya geçildiğini belirterek, ”Bu son olay, Esed yönetiminin kendi halkıyla birlikte Türkiye’ye, Türkiye’nin güvenliğine açık ve yakın tehdit haline geldiğini ortaya koymuştur” dedi.

Saldırının Suriye tarafından kasıtlı olarak yapıldığına dair Türkiye ve dünya kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarının devam edeceğine işaret eden Erdoğan, ”Elbette bunlarla yetinecek değiliz. Bir kere buradan dün dünyaya açık açık şunu ifade ediyorum; Türkiye yerini, zamanını ve yöntemini kendisi tayip ederek bu haksızlığa karşı uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanacak, gereken adımları kararlılıkla atacaktır. Altını çizdiğim budur” dedi.

Suriye yönetiminin kendi halkı için bir tehdit haline geldiğini ve bunu bilerek gördüklerini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

”Ancak bu son olay, Esed yönetiminin kendi halkıyla birlikte Türkiye’ye, Türkiye’nin güvenliğine açık ve yakın tehdit haline geldiğini ortaya koymuştur. Bu son olaydan sonra artık yeni bir aşamaya geçilmiştir. Türkiye olarak Suriye yönetiminin sınırlarımızda oluşturduğu güvenlik risklerini hiçbir şekilde tolere etmeyecek, karşılıksız bırakmayacağız. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin angajman kuralları artık bu yeni aşamaya göre değiştirilmiştir. Suriye’den Türkiye sınırına güvenlik riski ve tehlikesi oluşturacak her askeri unsur, bir tehdit olarak değerlendirecek ve askeri hedef olarak muamele görecektir. Buradan Suriye rejimini bir hata yapmaması, Türkiye’nin kararlılığını ve dirayetini sınanmaması yönünde uyarıyoruz.”

Platform Haber

 

 

 

Bir cevap yazın