Annan’dan yeni plan, bu kez Esed yok

Rusya ve Birleşmiş Milletler’in öne çıkan üyeleri Kofi Annan’ın Suriye için geçiş sürecini yönetecek, muhalifleri de kapsayan bir ulusal birlik hükümeti kurulması önerisini kabul etti.

Batılı diplomatlar kurulacak hükümette hem şu anki hükümetten hem de muhalefetten temsilciler bulunacağını, ancak yeni yönetimin otoritesinin tüm kesimler tarafından kabul edilmesine çalışılacağını söyledi.

Her ne kadar şimdilik Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın yeni hükümette görev almayacağı düşünülse de, Rusya’nın buna sıcak bakıp bakmadığı bilinmiyor.

Tasarı Cumartesi günü BM’nin ilgili komisyonu tarafından tartışılacak.

“Dönüm noktası”

BBC muhabiri Barbara Plett bu açıklamanın Esad’ın hükümetin dışında kalacağını gösterdiğini, ancak henüz bu konuda resmi bir yorum yapılmadığını söyledi,.

Rusya bir süredir Esad’ın dış müdahale ile iktidardan alınmasına karşı çıkıp, ülkenin geleceğinin Suriye halkı tarafından belirlenmesi gerektiğini savunuyordu.

Aylarca süren çatışmaların ardından Nisan ayında Suriye hükümeti altı adımlı barış planını uygulamaya sokmayı kabul etmişti.

BM gözlemcileri süreci gözlemlemek için Suriye’ye gitmiş; ancak ateşkesin hiç bir zaman sağlanamaması nedeniyle görevlerini ertelemek durumunda kalmışlardı.

Cumartesi günü BM toplantısına katılacak olan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton “Annan’ın planı uygulamaya sokulursa Suriye halkını etkileyen trajik durumla ilgili bir dönüm noktasına ulaşılacak” dedi.

Barış planı Cenevre’de BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve aralarında Türkiye, Irak, Kuveyt ve Katar’ın da bulunduğu bölgesel güçler tarafından tartışılacak.

BBC Türkçe

 

Bir cevap yazın