Hamas Hareketi Liderlerinden Ğanace’ye Şam’da suikast

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Suriye’de faaliyet gösteren yetkililerinden biri Şam’daki evinde öldürüldü. Hamas, cinayetin arkasında kimin olduğunun tespiti için soruşturma başlatıldığını söyledi.

Hamas Hareketi Enformasyon Ofisi  konuyla ilgili yayınladığı bildiride, “İslami Direniş Hareketi (Hamas), üyelerinden ve hayırlı evlatlarından birinin, şehit Kemal Hüsni Ğanace’nin (Nizar Ebu Mücahid) Şam’daki evinde korkakça bir cinayete kurban gittiğini duyurur” dedi. Bildiride, cinayetin kim veya kimler tarafından işlendiğinin ortaya çıkarılması için çalışmaların sürdüğüne işaret edildi.

“Şehit kardeşimiz ömrünü İslami Direniş Hareketi (Hamas) saflarında Allah yolunda, davasına ve halkına hizmette geçirmiştir” diyen Hamas Hareketi, bildirisini şu sözlerle tamamladı: “Şehit kardeşimizi ebedi cennete yollarken, tertemiz kanının yerde kalmayacağını ve boşa gitmeyeceğini ilan ediyoruz.”

Suikastta MOSSAD iddiası

Lübnan’da açıklama yapan Hamaslı bir üst düzey yetkili, Nizar ebu Müjdat kod adlı Kemal Ğanace’nin Şam’daki evine birkaç kişinin girerek, infazı gerçekleştirdiğini söyledi.

Hamaslı yetkili, infaz sonrası elde ettikleri istihbari bilgilere göre, saldırının arkasında İsrail istihbarat örgütü MOSSAD’ın olduğu sonucuna vardıklarını belirtti. Ğanace’nin nasıl öldürüldüğü konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Siyonist İsrail ordu radyosuna açıklama yapan İsrail İşgal Güçleri’nin Savunma Bakanı Ehud Barak, Hamas üyesi Kemal Ğanace’nin ölümünde İsrail parmağı olup olmadığı konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Barak, infazın MOSSAD tarafından gerçekleştirildiğini ne kabul etti ne de reddetti. Barak, Hamas üyesi Kemal Ğanace’nin kendi jenerasyonunun en tehlikeli kişilerinden biri olduğunu söylemekle yetindi.

Filistin Enformasyon Merkezi & Ntvmsnbc

 

 


 

Bir cevap yazın