Başörtüsü şimdi de Şili’nin gündeminde

Müslüman bir kadının bankadan parasını çekebilmek için başını açmaya zorlanması yasağın mahkemeye taşınmasına neden oldu

40 yaşındaki Şilili Fabiola Palominos Flores, 2007 yılında İslam ile şereflendikten sonra bir Müslüman kadın olarak yaşamak için başörtüsü takmaya başladı. Müslümanların sayısının fazla olmadığı bu Latin Amerika’ya ülkesinde Ağustos 2010’a kadar ciddi bir sorun yaşamadı. Ancak o tarihte bir çek bozdurmak için gittiği bankada, örtülü olarak kendi parasını çekemeyeceğini öğrendi.

Şili ulusal yasalarını gerekçe gösteren banka memuru, ondan örtüsünü çıkarmasını istedi. Fabiola başörtüsünü çıkarmayı reddetti. Banka memuru ise uygulamanın “tanımlama” amaçlı ‘normal prosedür’ olduğunu söyleyerek ısrarcı oldu.

Gergin anlar ve tartışmalar sonrasında Palominos sonunda başörtüsünü çıkarmak zorunda kaldı ve parasını aldı, ama dinsel ayrımcılık ve haklarının ihlal edildiğini belirterek dava açtı. Mahkeme davayı reddedince konu İnter-Amerikan İnsan Hakları Komisyonu’na taşındı.

Şimdi Komisyon Müslüman kadınların hakları konusunda son kararı verecek.

Öte yandan dava Şili’de “güvenlik kanunları” ve “dini-kişisel haklar” konusunda ciddi bir tartışmanın da fitilini ateşledi. Şili İslam Kültür Merkezi Başkanı Fuad Mussa, İslam hakkında Şilililer arasında genel bir bilgisizlik olduğunu, dini kuralların bu kadar basit karşılaştırmalarla değerlendirilemeyeceğini söylüyor.

Çok dinli tecrübe konusunda farklı bir deneyim yaşayan Şili’de çıkacak karar merakla bekleniyor.

Dünya Bülteni

 

Bir cevap yazın