Davutoğlu: Suriye millî güvenlik meselesi

Cenevre’de düzenlenen Suriye zirvesine katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’nin artık Türkiye için millî güvenlik meselesi haline geldiğini söyledi. 

Cenevre’de gerçekleşen Suriye zirvesinden dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Davutoğlu, Suriye’nin bölge için de güvenlik meselesi haline geldiğini ifade ederek, “Tünelin sonundaki ışığı Suriye halkına göstermeliyiz. Tünelin içinde hep beraber durup aydınlığın faziletlerinden bahsedemeyiz.” dedi.

Davutoğlu, Suriye krizine çözüm arayan uluslararası grupla ilgili yüksek beklentinin grubun isminden kaynaklandığını ifade ederek, “Bu, ‘aksiyon grubu’, gözlem veya temas grubu değil. Buradan bir aksiyon çıkmazsa sonunda uluslararası toplum kredibilite kaybına uğrar.” vurgusunu yaptı.

Cenevre zirvesi sonrası hazırlanan metne, açıkça ‘geçiş hükümeti’nin anılması ve BM Şartı’nın 7. maddesine atıf yapılması nedeniyle “olabilir” dediklerini aktaran Davutoğlu, “Bu ikisini alırsanız bu metin eski sözler haline gelir ve bizim için karşılığı olmaz.” diye konuştu.

Farklı düşünen uluslararası aktörlerin bir metin üzerinde anlaşmasının önemine işaret eden Dışişleri Bakanı, New York’ta BM zemininde anlaşma sağlanılamadığını hatırlatarak, “Bir eşik aşıldı. İki kere veto uygulamış iki ülke bu kez bizim ‘geçiş yönetimi üzerinden bir değişim’ çizgisine gelmiş oldu.” dedi.

Aksiyon Grubu’nun devam edeceğini ancak bu grubun çalışmalarıyla yetinmediklerini kaydeden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Bugün (pazartesi) Kahire’de Suriye muhalefetinin toplantısı var. Arap Ligi Genel Sekreteri bize teşekkür etti. ‘İstanbul’da bir mucize olmuş. Bu sefer muhalefet çok hazır. Kahire’de umarım muhalefeti tüm unsurları ile bir araya getiririz.’ dedi.” diye anlattı.

Kaynak: Zaman

 

 

Bir cevap yazın