Suriye şiddet ve diplomasi kıskacında kanıyor

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, Suriye yönetimi ve muhaliflere silah akışının krizi tırmandıracağını söyledi

Suriye’deki krizin çözümüne yönelik sürdürülen diplomatik çabalar bu ülkede akan kanı durdurmaya yetmiyor.

İnternete yüklenen son amatör kamera kayıtları, ordunun yönetim karşıtlarına yönelik operasyonları neticesinde Humus ve Hama kentleri ile başkent Şam’ın bazı banliyölerinin hayalet şehre döndüğünü ortaya koydu. Saldırılarda sivillere ait evlerin yanı sıra ibadethanelerin de hedef alındığı görüldü. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, dünkü can kaybının 70’e ulaştığını duyurdu.

Bu arada, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay yaptığı açıklamada, ‘Şam yönetimi ve Suriyeli muhaliflere silah akışının, krizi tırmandıracağını’ belirterek ‘bundan kaçınılması gerektiğini’ vurguladı. Pillay, ayrıca BM Güvenlik Konseyi’ne Suriye’de askıya aldığı gözlemci misyonunu güçlendirme çağrısı yaptı.

Suriye’deki olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınanların sayısı da her geçen gün artıyor. Edinilen bilgiye göre, dün Hatay’ın Reyhanlı ilçesinden 293 Suriyeli giriş yaptı. Onların arasında biri general rütbeli 85 de asker var. Suriye ordusundan ayrılarak Türkiye’ye giriş yapan askerlerin Hatay’daki Apaydın kampına yerleştirildiği bildirildi.

Kaynak: Euronews

 

Bir cevap yazın