Telegraph: Türkiye’yi ABD frenliyor!

İngiliz Telegraph gazetesinde, Türk uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin ardından yaşanan gelişmelerin ele alındığı yazıda, Türkiye’nin Suriye’ye bir müdahale için zemin hazırlamak istediğini ancak ABD tarafından “zamanlanmanın yanlış olduğu gerekçesiyle” frenlendiğini iddia etti.

İngiliz düşünce kuruluşu Henry Jackson Society’nin İletişim Direktörü ve Rusya Etütleri Merkezi Eş Başkanı Michael Weiss, imzalı makalede son 15 günde yaşanan olaylar ele alındı. Weiss, Türk uçağının düşürülmesinin ardından yapılan farklı açıklamaları, Türkiye’nin NATO’yu toplantıya çağırması üzerine ittifakın Suriye’yi kınamak dışında bir adım atmaması ve Suriye sınırında yaşanan askeri hareketliliği hatırlattı.

“Sanki Ankara, Şam’a bir çeşit askeri tepki veya angajmanı haklı çıkarmayı amaçlıyor ve ABD tarafından frenleniyor. Bu, Başkan Obama’nın, Kasım ayındaki seçime kadar Suriye krizine diplomatik bir çözüm aramaktan vazgeçmeyeceği yönündeki görüşlerle uyumludur” diyen İngiliz yazar, “Erdoğan gerçeği söylüyorsa, Türkiye’nin cevap verme hakkı olur” ifadesini kullandıu.

Weiss Wall Street Journal’deki haberleri de bu bağlamda değerlendirerek, “Obama Yönetiminden birilerinin, Türkiye’yi bir savaş nedeninden yoksun bırakmak” isteyebileceğini iddia etti.

“Türkiye’nin neden gelişmeleri hızlandırmak istediği açık” görüşünü savunan Weiss, “Suriye krizinde başka bir NATO müttefikinin gerisinden liderlik yapmaya çalıştığı ve ABD tarafından ona zamanlanmasının tamamen yanlış olduğu söylendiği aşamasına geldik” dedi.

Dünya Bülteni

 

 

Bir cevap yazın