İsrail Lübnan’ı hedef alıyor: “Gazze’den beter olabilir”

İsrail ordusunun ülkenin kuzey sınırlarında konuşlanan 91. Tugay’ının komutanı Hertzi Halevy dün gazetecilere yaptığı açıklamada, “IDF daha ciddi ve profesyonel bir başka Lübnan savaşına hazırlanıyor. Tepki daha keskin, sert ve şiddetli olmalı” dedi. 

Bölgenin tutuşma riski altında olduğunu söyleyen İsrailli Tuğgeneral, savaş hazırlığının Suriye’de yaşanan gelişmelerin de etkisi olduğunu belirtti.

ESAD DEVRİLİNCE SIRA HİZBULLAH’A GELEBİLİR

Nitekim İsrail ordusunun, Esad’ın devrilmesiyle bölgede yaşanacak bir kaosa karşı hazırlandığı belirtiliyor. Suriye’nin Hizbullah’a verdiği desteğe işaret eden bazı yorumcular ise İsrail ordusunun Esad’ın devrilmesiyle yalnız kalacak olan örgütü yok etmeye çalışacağını vurguluyorlar.

Haaretz’e konuşan İsrail ordusunun kuzey komutanlığından üst düzey bir yetkili ise “Bir sonraki savaş farklı olacak. Bu yüzden işlerin ülke cephesinde daha kolay yürümesi için mümkün mertebe en kısa sürede bitmesini sağlamalıyız” dedi.

Adı açıklanmayan yetkili, bu sözlerinin Lübnan’a yönelik çok şiddetli bir saldırı düzenleneceği ve devasa bir hasar oluşacağı anlamına geldiğini kaydetti.

Haaretz ise İsrail ordusunun savaş simülasyonlarında özellikle Güney Lübnan’daki köylerde Hizbullah’a karşı geniş çaplı bir kara harekatı planlarının denendiğine yer verdi.

“GAZZE’DEN BETER OLACAK”

Kuzey komutanlığı yetkilisi, “Goldstone raporu burada olacakların yanında sönük kalacak. Düşman nüfusun yoğun olduğu yerlerde ve bu yerlerin dışında savaşma şansı yok” dedi.

İsrail ordusunun operasyon için bölgedeki hazırlıklarını hızlandırdığı sırada Halvey, “Goldstone raporunda toplum ve dünyanının kafası karışmıştı ve işlerin daha nazikçe halledileceğini düşünmüşlerdi ancak bu olamaz. Çok büyük bir kuvvet kullanmadan amacımıza ulaşmamız çok zor. Düşmanın da bunu biliyor olması lazım” diye konuştu.

LÜBNAN ORDUSU DA SAVAŞA DAHİL OLABİLİR

Ancak İsrail üçüncü bir savaş durumunda yalnızca Hizbullah ile karşı karşıya kalmayabilir. Bölgede etkinliğini artıran Lübnan ordusu ile sınır bölgesindeki İsrail ordusu arasında gerilimler yaşanıyor.

Haaretz’e göre İsrail ordusu şimdilik bu tip durumları büyütmeme eğiliminde ve doğrudan Lübnan ordusuna karşı büyük bir operasyondan kaçınıyor. Ancak yine de bölgeye yapılacak bir müdahalede Lübnan ordusu da Hizbullah ile birlikte İsrail ordusuna yanıt verebilir.

Timetürk

 

 

Bir cevap yazın