Mazlumder AKP’li vekile yanıt verdi

Ak Parti Diyarbakır Kulp İlçe Başkanı PKK tarafından kaçırılmış, ardından başta MAZLUMDER olmak üzere sivil toplum örgütlerinin çabalarıyla serbest bırakılmıştır. Serbest bırakılma olayından sonra MAZLUMDER Diyarbakır şubesiyle iktidar partisine mensup bir milletvekili arasında yaşanan tartışma nedeniyle MAZLUMDER Genel Sekreteri Üstün BOL aşağıdaki açıklamayı yapılmıştır:

 “Geçtiğimiz günlerde PKK tarafından kaçırılan Ak Parti Diyarbakır Kulp İlçe Başkanı Veysel ÇELİK’in kaçırılması üzerine, yakınları ve Diyarbakır Kayapınar AKP ilçe örgütünün yöneticileri ile birlikte Diyarbakır Şubemizi iki kez ziyareti üzerine, farklı tarihlerde iki kez İHD ve Diyarbakır Barosu ile birlikte Veysel ÇELİK’in serbest bırakılmasına dair çağrı yapmış ve yine aynı kurumların girişimiyle Veysel ÇELİK serbest bırakılmış ardından da iktidar partisi Diyarbakır Milletvekili ile MAZLUMDER Diyarbakır Şube yöneticileri arasında bir tartışma yaşanmıştır.

Ak Parti Kulp ilçe başkanının serbest bırakılması sonrasında iktidar partisine mensup bir milletvekili özetle MAZLUMDER Diyarbakır Şubesini; BDP’nin arka bahçesi olmakla, PKK ile dost olmakla, örgütün elinde bulunan kaymakam, asker, öğretmen ve sivilleri görmezden gelmekle, çeşitli molotoflu ve bombalı saldırılara, güvenlik görevlilerinin ve sivillerinölümlerine sessiz ve suskun kalmakla, Kulp ilçe başkanı üzerinden şov yapmaya çalışmakla, Kulp ilçe başkanının serbest bırakılmasında partiden istifası koşuluna aracılık etmekle, insan hakları mücadelesi vermeyip, siyaset yapmakla, itham etmiş, kamuoyu ve siyasi tabanı önünde MAZLUMDER Diyarbakır Şubesini ve Yöneticilerini hedef göstermiştir.

Söz konusu milletvekili yerel basına verdiği mülakatlarda Diyarbakır şubemizi İHD, KESK, Diyarbakır Barosu gibi sivil toplum örgütleri ve meslek örgütleriyle birlikte çalıştığı, ortak basın açıklamaları yaptığı için suçlamakta, partisinin toplantılarına davet ettiği halde bu toplantılara katılmadığı için eleştirmektedir.

MAZLUMDER ülkede ve ülke dışında yaşanan tüm insan hakları ihlallerine karşı toplumsal duyarlılık oluşturmaya çalışan, kamuoyu oluşturarak ihlallerin önüne geçmeye çalışan son yıllarda uluslar arası hüviyet kazanan saygın bir insan hakları örgütüdür. Bu bağlamda ülke içinde PKK tarafından kaçırılan insanlar da, devletin örgütle mücadelesi sırasında yaşanan insan hakları ihlalleri de gündeminde ve değerlendirme kapsamındadır.

MAZLUMDER insan hakları ihlallerini değerlendirirken örgütün işlediği insan hakları ihlalleri, devletin işlediği insan hakları ihlalleri gibi bir ayrım yapmaz. İhlali işleyenin kimliğine bakmaksızın ve taraflardan birinin yanında yer almaksızın ihlalin karşısında durur.

MAZLUMDER defaatle insan kaçırmaya karşı çıkmış, insan kaçırmanın, insan hayatını pazarlık konusu etmenin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu deklare etmiştir. Tüm bunlar ortada iken söz konusu milletvekilinin ortada her hangi bir neden yokken MAZLUMDER Diyarbakır şubesini hedefe koyması anlaşılır değildir.

MAZLUMDER ilkesel olarak hiçbir siyasal partinin genel kurul dâhil olmak üzere hiç bir toplantısına katılmaz, haftalık veya aylık toplantılarına katılmaz. Bu nedenle herhangi bir siyasal partinin arka bahçe olma iftirasını muhatablarına iade eder. MAZLUMDER’in insan hakları mücadelesi güncel siyasetle iç içe olmasa da esasen insan hakları mücadelesi kamu gücüne veya silahlı güçlere karşı politik bir mücadeledir. İnsan hakları mücadelesinin gerektirdiği politik duruş dışında hiçbir siyasi hesap gözetmez ve ne kurumsal kimliğinin ne de eylemlerinin politize edilmemesine özel itina gösterir.

MAZLUMDER gerek Genel Merkez’de gerekse yerel şubelerde insan hakları mücadelesi verirken başkaca insan hakları, mesleki ve demokratik toplum örgütleriyle işbirlikleri yapar, ortak basın açıklamaları yayımlar ve kampanyalar düzenler. Farklılıkları düşmanlık olarak görmeyen, birlikte yaşama iradesini gösterebilen tüm kitle örgütleriyle el sıkışır.

Bu vesileyle Diyarbakır şubemizin MAZLUMDER Genel Merkezinin bilgisi dışında, genel merkeze rağmen hareket ettiği şeklindeki ithamları, şube başkanımıza ve Diyarbakır şubemize yönelik kabul edilemez iddiaları reddeder, İktidar partisi milletvekilinin ithamlarına ve hedef göstermesine karşı yasal haklarımızı kullanacağımızın bilinmesini isteriz.” dedi

 

Bir cevap yazın